Bylinky na lymfatický systém. Rozpoznejte, kdy je třeba ho podpořit

Těžké a oteklé nohy trápí spoustu lidí. Obzvláště pokud máte sedavé zaměstnání. Jestliže naopak musíte dlouhou dobu stát, aniž byste měli možnost projít se či protáhnout, nebudete na tom o mnoho lépe. Lymfatický systém, který se stará o správný rozvod mízy po těle, dostává špatnou životosprávou pořádně zabrat. Zkuste ho proto podpořit vhodnými bylinkami.

Lymfa je pro správné fungování těla stěžejní

Správné fungování lymfatické soustavy je pro naše zdraví zásadní. Lymfatický, nebo také mízní systém, má důležitou roli v transportu živin. Shromažďuje tkáňový mok (mízu) a vrací jej zpátky do krevního oběhu. Přitom dochází k odstraňování mrtvých buněk i škodlivých látek. Lymfatická soustava je tak důležitým obranným prvkem chránícím tělo před nemocemi. I soustavu samotnou však může onemocnění postihnout. Nejčastěji se to projevuje otoky, kdy nedochází ke správnému odvodu mízní tekutiny a ta se hromadí v tkáních.

Otoky postihují poměrně velké množství lidí. Obvykle se týkají nohou, především nártů a kotníků, což souvisí mimo jiné i s životním stylem. Dlouhé sezení ani stání našim nohám zkrátka neprospívá. Většina z nás ovšem nemá v zaměstnání na vybranou. Proto bychom náš lymfatický systém měli podpořit, jak jen to jde. Pokud je to aspoň trochu možné, zkuste si v práci zacvičit, nebo se aspoň pravidelně projděte. Ve volném čase se věnujte sportu a nezapomeňte ani na zdravou stravu. Kouření ani alkohol lymfatickému systému rozhodně nepomáhají. Udělají mu však dobře některé bylinky, které podporují správnou funkci mízních cév i orgánů.

Bylinky, které mohou pomoci

Echinacea

Echinacea, nebo taky třapatka nachová, se do Evropy dostala ze Severní Ameriky, a to původně pouze jako okrasná rostlina. Později se začala využívat i jako léčivka. Jedná se o přírodní antibiotikum, které dokáže ničit nežádoucí viry i bakterie. Posiluje také imunitní systém a čistí tělo od toxinů. V lékárně ji dostanete ve formě tablet, sirupů, kapek nebo tinktur.

Bříza

Pokud vás trápí otoky, měli byste zvážit užívání březové šťávy nebo kapek. Bříza je vhodným prostředkem proti zadržování vody v těle, zároveň napomáhá jeho očištění. Je výborná také na trávení, reguluje hladinu cholesterolu v krvi a má pozitivní účinky na močové cesty.

Kopřiva

Kopřiva je po většinu roku v našich končinách naprosto běžná, a přesto nedoceněná rostlina. Jedná se o skvělou léčivku, která detoxikuje tělo a postará se i o jeho odvodnění – její užívání je tedy vynikající prevencí právě proti otokům. Zároveň je vhodným prostředkem proti únavě i bolestem kloubů. Můžete si ji nasušit a užívat jako čaj, v lékárně ji seženete také ve formě tinktury nebo kapslí.

U nás nedoceněná rostlina. Vynikající prevencí nejen proti otokům, ale pomáhá i v boji proti únavě a bolestem kloubů. / Foto: Shutterstock

Vřes

Fialově kvetoucí vřes dělá parádu na mnoha zahrádkách, málokdo však ví, že má i spoustu pozitivních účinků na lidský organismus. Detoxikuje tělo a má i protizánětlivé vlastnosti. Pomáhá s vylučováním vody a eliminuje tak právě otoky. Z čerstvého vřesu si můžete připravit odvar, případně si jej pořiďte ve formě kapslí nebo tinktury.

Svízel

Svízel funguje výborně na pročištění jater a slinivky. Má pozitivní účinky na lymfatický systém a může pomoci i s vyčištěním pleti, zvláště pokud trpíte akné. Nejlepší je ve formě čaje vyluhovaného z květů byliny. Užívat však můžete také svízelové kapky.

Foto: Shutterstock, zdroj: Microbeformulas

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments