Bylinky podporující funkci štítné žlázy. Zajistí, aby vás tento důležitý orgán nezradil

Štítná žláza je docela malý orgán a její důležitost si možná právě proto často neuvědomujeme. Přitom hraje ve správném fungování našeho organismu zásadní roli. Podpořit ji můžeme vhodnou stravou, včetně některých bylinek.

Hormony štítné žlázy a jejich funkce

Štítná žláza má motýlkovitý tvar a nachází se na přední straně krku. Jedná se o žlázu s vnitřní sekrecí – hormony, které produkuje, se tedy uvolňují přímo do krevního oběhu. Patří k nim tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Hrají důležitou roli ve správném fungování orgánů i tkání. Ovlivňují taky metabolismus tuků, sacharidů i bílkovin. V raném dětství mají zásadní vliv na správný růst a vývoj mozku.

Vzhledem k důležitosti štítné žlázy není její onemocnění logicky nic příjemného. V zásadě se může jednat o dva problémy – hypotyreózu, tedy sníženou funkci nebo hypertyreózu, neboli zvýšenou funkci.

Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza)

Obvykle se jedná o autoimunitní onemocnění, kdy proti štítné žláze bojuje vlastní imunitní systém a tím dochází k poruše tvorby hormonů. Nemoc se projevuje celou řadou potíží – charakteristická je únava, zimomřivost, suchá pokožka, zhoršení kvality nehtů i vlasů. U žen často dochází k poruchám menstruačního cyklu.

Zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza)

Ani nadbytek hormonů produkovaných štítnou žlázou není v pořádku. Nemocný si bude stěžovat mimo jiné na bušení srdce, nadměrné pocení, svalovou slabost nebo psychickou nepohodu.

V obou případech musí nastoupit léčba medikamenty. Přesto je možné podpořit funkci štítné žlázy také správnou stravou. Zásadní je v tomto případě jód. Pomoct může ale i celá řada bylin – například meduňka, karbinec, levandule nebo zběhovec.

Pomocníci z přírody

Chaluha bublinatá

Při snížené funkci štítné žlázy vám přijde vhod chaluha bublinatá. Obsahuje totiž velké množství kýženého jódu. Pořídíte ji v lékárně ve formě tabletek, tinktury nebo třeba čajů.

Chaluha bublinatá. Obsahuje velké množství jódu. Konzumovat ji můžete ve formě tabletek, tinktury nebo třeba čajů. / Foto: Shutterstock

Levandule

Kdo by neznal tuto nádhernou, fialově kvetoucí bylinku s charakteristickou vůní? Levandule má spoustu pozitivních účinků na lidské zdraví a regulace funkce štítné žlázy patří mezi ně. Mimoto podporuje správné trávení a přispívá k relaxaci a psychické pohodě. Ze sušené levandule si můžete uvařit výborný čaj.

Čaj ze sušené levandule. / Foto: Shutterstock

Meduňka

Meduňka je krásně voňavá léčivka s celou řadu příznivých účinků. Pomáhá regulovat funkci hormonů štítné žlázy, a to především při jejich nadprodukci. Uklidňuje také pocuchané nervy. V zimě si ji nejlépe vychutnáte ve formě hřejivého čaje. V létě si z ní můžete připravit osvěžující limonádu.

Karbinec

Karbinec je na tom podobně jako meduňka – i on pomáhá hlavně při zvýšené funkci štítné žlázy. Rovněž má mírné sedativní účinky. Tuto rostlinku najdete v celé Evropě, především na březích řek či rybníků nebo ve vlhkém prostředí lužních lesů. Sbírá se kvetoucí nať, ze které si lze připravit odvar.

Pomáhá zejména při zvýšené funkci štítné žlázy. Má i mírné sedativní účinky. / Foto: Shutterstock

Zběhovec

Na snížení produkce hormonů štítné žlázy může mít pozitivní vliv také zběhovec, hluchavkovitá rostlina s krásnými modrofialovými květy. Působí blahodárně také proti nachlazení či astmatu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Verywellhealth

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments