Pro správný vývoj miminka a pro dobrou funkci imunitního systému je zavádění příkrmů jedním z důležitých okamžiků. Včasné zavedení některých potravin snižuje výskyt pozdějších potravinových alergií a přispívá k rozvoji zažívacího systému. Jak poznat správný čas pro zavedení příkrmů?
Přechod na smíšenou stravu u miminek
Od třetího měsíce začíná miminko na váze přibývat pomalejším tempem, což je někdy mylně vykládáno tak, že miminko nemá dostatek výživy. Pokud dítě není výrazně plačtivé a stále přibírá, může zůstat na mateřském mléce i po ukončeném šestém měsíci. Fyziologický vývoj bývá individuální a zažívací soustava ještě nemusí být připravena k trávení určitých potravin. S první mrkvičkou můžete vyčkat nebo ji naopak podat už při ukončeném čtvrtém měsíci.
Co říkají pediatři a tabulky
Pravidelné kontroly u pediatra a porada s ním, je vždy určující pro zavedení příkrmů. U některých miminek může tato doba přijít dříve a u některých později. Doporučuje se s příkrmy začít mezi ukončeným čtvrtým a šestým měsícem. Dřívější zavedení příkrmů, okolo ukončeného čtvrtého měsíce, je dobrou prevencí vzniku potravinových alergií. Setkáte se i s názorem, že výlučné kojení by mělo trvat až do ukončeného šestého měsíce.
Podle čeho poznat ten správný čas
Miminko si samo řekne, kdy mu mateřské mléko nebo umělá výživa nestačí. Existuje několik signálů, které vám ukáží, že je ten správný čas. První signálem je větší hlad miminka. Začne být plačtivé a dožadovat se vyššího příjmu potravy. Ve chvíli kdy přijímá více než jeden litr mateřského mléka za den, můžete uvažovat o prvním obědě. Bývá to v období, kdy dítě dosáhne váhy kolem šesti kilogramů a většinou už má první zoubek. Pro přijímání rozmixované potravy lžičkou by mělo dobře sedět s oporou a kontrolovat pohyb hlavičky.
Správný čas:
- vypití více než 1 l za den,
- váha okolo 6 kg,
- růst zubů,
- dobře sedí s oporou a kontroluje pohyb hlavy.