Při menstruaci si ženy často volí za hygienické potřeby tampóny. Nepřekáží, účinně vstřebávají tekutinu a lze s nimi i sportovat. Pokud si jej ale zapomenete vyndat, nebo si jej vyměníte až po delší době, zvyšuje se riziko vzniku infekcí.
Jak dlouho může být zavedený tampón
I když každá krabička tampónů obsahuje i návod na použití, ženy jej málokdy čtou. Pojďme se tedy podívat, co se tam píše. Kromě obecného popisu se tam dozvíte, jak správně tampón používat a jaká je doporučená doba pro jeho zavedení. Maximální doba zavedení tampónu jsou 4 hodiny, pak si jej musíte vyměnit.
Nebezpečí při déle zavedeném tampónu
Většina žen má tendenci na tampón zapomínat a hodně žen s ním dokonce i spí. S používáním tampónů v noci ale gynekologové rozhodně nesouhlasí. Tampón by neměl být zavedený déle jak 6 či 8 hodin. Pokud tampón zůstane delší dobu ve vagině, zvyšuje se možnost vzniku syndromu toxického šoku, který může zasáhnout jakoukoli ženu, i když je vzácný. Modelka Lauren Wesser kvůli syndromu toxického šoku přišla o nohu ve 24 letech.
Příznaky syndromu toxického šoku
- náhlá vysoká teplota nad 39 °C
- pokles krevního tlaku a zrychlený pulz
- bolest svalů
- zvracení
- průjem
- vyrážka, která se po pár týdnech začne olupovat
- inkubační doba je 8 hodin až 2 dny
Léčba
Infekční onemocnění je vyvolané zlatým stafylokokem a vzácněji streptokokem. Jedná se o bakteriální onemocnění, proto musí být podána antibiotika. Je také třeba mírnit příznaky šoku. Bez lékaře se neobejdete. Po těžkém šoku může dojít k poškození vnitřních orgánů a nevratnému poškození povrchu ledvinných kanálků. Syndrom toxického šoku může skončit i smrtí. V polovině případů se vyskytuje u menstruujících žen v souvislosti s používáním tampónů.
Foto: Freepik