Při vážení se možná dopouštíte zásadních chyb, a pak nevíte, jestli máte nadváhu. Prozradíme vám, jak a kdy se správně vážit. Podívejte se, co děláme při vážení špatně.
Vážíte se denně
Nikdo nezhubne přes noc. Některé potraviny a nápoje způsobují kolísání váhy. Zadržování vody způsobují pokrmy s vysokým obsahem soli, bílého cukru, mouky, prázdných kalorií, umělých dochucovadel a konzervantů. Ženy v období menstruace. Naopak pokrmy s nízkým obsahem sodíku a uhlohydrátů, jako ovoce, zelenina, ryby, maso a mléčné výrobky mohou váhu snížit. Lepší je vážit se 1x až 2x týdně a mimo menstruační cyklus.
Vážíte se vždy na jiné váze
Všechny váhy neváží stejně. Mechanika rozdílných druhů vah je jiná a pak se můžete zbytečně stresovat, že jste přibrali, přestože to tak není. Važte se jen na váze doma.
Vážíte se na nevhodném místě
Nerovný povrch, jako rýhy v dlaždičkách, ale i koberec, mohou způsobit, že váha ukazuje nepřesné údaje. Važte se na rovném povrchu, ideálně na plovoucí podlaze.
Vážíte se na digitální váze
Digitální váhy jsou nejméně přesné. Hodnoty se mohou lišit v závislosti na teplotě a vlhkosti o 1,3 až 1,8 kg. Na přesnost má vliv i její časté přesouvání, které ji rozkalibruje.
Vážíte se oblečení
Těžko se vám podaří mít na sobě při vážení vždy totéž oblečení. Pak můžete mít o nějaký ten kilogram víc nebo míň než bez oblečení. Vždy se važte jen ve spodním prádle.
Vážíte se večer
Přes den sníte 3 až 6 porcí jídla, proto se to večer odrazí i na vaší váze. Važte se ráno, až tělo stráví potravu z celého dne.
Vážíte se po sprchování
Pokud se vážíte ráno po sprše, tělo nasálo poměrně dost vody, obzvláště pokud máte namočené i dlouhé vlasy, proto je přirozeně těžší. Nevažte se po sprchování.
Vážíte se po cvičení
Nevažte se ihned po pohybové aktivitě, protože budete lehčí a není to reálná váha. Dočasně se sníží jen po vyloučení přebytečné vody při pocení. Zvažte se až ráno.
Foto: Freepik