Jen málo orgánů je v těle tak důležitých jako právě játra. Jejich funkce je doslova klíčová a nenahraditelná. Kromě toho, že pomáhají filtrovat krev, také zpracovávají živiny a vytvářejí bílkoviny. Je přitom s podivem, jak málo lidí o zdraví svých jater dbá. Dokonce by se snad dalo říct, že mnozí jim záměrně škodí.
Jaterní onemocnění jsou jedna z těch nejčastějších spojených se špatnou životosprávou. Oproti běžným představám však nejde pouze o konzumaci alkoholu. Ten pochopitelně játrům také škodí, což však mnozí vědí. Existují nicméně i činnosti a návyky, které jsou méně nápadné a škody udělají rovněž.
Slazené nápoje
Pokud se snažíte vyhýbat alkoholu, abyste si játra udrželi v kondici, ovšem konzumujete ve velkém slazené nápoje, potom vězte, že si moc nepomůžete. Výzkum zveřejněný v časopise The Journal of Hepatology upozorňuje na skutečnost, kdy lidé dlouhodobě pijící slazené nápoje mají o pár let později výrazně větší problémy s játry. Nejde přitom o kdovíjak dlouhý čas. Už po šesti měsících je možné pozorovat proces ztučnění jater u těch, kdo vypijí alespoň jeden nápoj denně.
Kouření
Cigarety máme tendenci vnímat jako škodlivé pro plíce. Ovšem tak jednoduché to není. Kouření citelně poškozuje také játra. Konkrétně zvyšuje riziko rakoviny jater i cirhózy jater. Problémem jsou zejména toxické chemikálie, které produkuje cigaretový kouř.
Časté užívání léků
Léky jsou obrovskou zátěží pro játra. Přesto se dnes užívají ve velkém. Nejde přitom jen o ty předepsané od lékaře. Mnozí se zásobují volně dostupnými léky a mají pocit, že jim nemohou nijak uškodit. Ale i ty ve velkém játra zatěžují. Není proto vhodné užívat například medikamenty proti bolesti dlouhodobě.
Tučná jídla
Konzumace tučných potravin vede dříve či později k obezitě. A ta je zřejmě nejrizikovějším faktorem onemocnění, které je známé jako ztučnění jater. Někteří lékaři ho považují za novou civilizační chorobu, protože postihuje až každého třetího dospělého člověka. Bohužel je výrazně spojeno také s vysokým cholesterolem či krevním tlakem.
Foto: Shutterstock, zdroje: Healthline, WebMD