Časté zlozvyky, které zvyšují riziko nákazy koronavirem. Mohou také zhoršit průběh Covidu-19

Dnes už asi každý ví, že nošení roušek, sociální odstup a mytí rukou jsou nezbytnými pomocníky v boji proti epidemii nemoci Covid-19. Ani dodržování 3R však nemusí stačit, respektive nezaručí plnou ochranu. Podle odborníků je nutné vyvarovat se řadě činností, takzvaných zlozvyků, kterých se lidé běžně dopouštějí a přitom si neuvědomují, že představují velkou hrozbu nákazy.

Šťourání v nose

Není asi převratným zjištěním, že když se šťouráte v nose, přispíváte k šíření virů a bakterií, které zůstávají na vašich rukách a vy je dotykem předáváte dále. Jenže to funguje i opačně. “Stejně tak nebezpečný je přenos choroboplodných zárodků z vašich prstů do nosu,” řekl infektolog Paul Pottinger z University of Washington pro magazín CNN Health. Nos se v takovém případě stává bránou pro infekci. Uvnitř se totiž nachází jemná pokožka a řada drobných ranek. Koronavirus tak může snadno proniknout do těla, a to navíc ve vysoké náloži, která může způsobit velmi závažné onemocnění.

Okusování nehtů

Velmi rozšířený zlozvyk, kterého se lidé dopouštějí zejména tehdy, když jsou nervózní nebo se třeba nudí. V době koronavirové je ale nutné si na něj dát obzvlášť velký pozor a pokud možno se mu vyhnout. “Tímto zlozvykem přenesete virus z vnějšího světa do svých úst,” upozorňuje epidemioložka Ellie Murrayová z Boston University. Opět platí, že si takto můžete přivodit značnou virovou nálož a vážný průběh Covidu-19.

Sdílení sklenic, talířů a příborů

Členové jedné rodiny si obvykle nedělají příliš z toho, když použijí stejný talíř, sklenici nebo příbor, případně po sobě dojí zbytky jídla. Toto chování je rozšířené i mezi přáteli. Jenže tímto způsobem si předávají také zárodky mnohých infekcí, tu koronavirovou nevyjímaje. Studie publikovaná v časopise Emerging Infectious Diseases tvrdí, že sdílení nádobí může pravděpodobnost nákazy koronavirem ztrojnásobit.

Dotýkání se tváře

Rouška a brýle na jedné straně snižují riziko nákazy koronavirem, protože brání tomu, abyste se dotýkali úst, nosu nebo očí. Jenže i dotyk na nechráněnou část obličeje může způsobit problémy. Jen si zkuste představit, čeho všeho se dotknete v průběhu dne. Následný dotyk na tváři zanese koronavirus do bezprostřední blízkosti míst, kudy může nerušeně proniknout do těla. Řada lidí má přitom tendenci se své tváře dotýkat, aniž by si to vůbec uvědomovali. I kdyby vás ale na tváři něco svědilo, je třeba vydržet a nejdříve si předtím umýt ruce. Tváře se mnozí dotýkají také, když manipulují s brýlemi.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments