Každá žena by přibližně od patnácti let měla pravidelně navštěvovat ženského lékaře. Vedle dalších vyšetření a kontrol gynekolog provádí cytologii. I když dnes lékaři většinu postupů při vyšetření popisují a vysvětlují, stále je mnoho žen, které vůbec netuší, proč takové vyšetření podstupují a k čemu je dobré. Pojďme si proto vysvětlit, co to je cytologické vyšetření, jak často se provádí a čím.
Co je to cytologie?
Cytologické vyšetření provádí gynekolog v ordinaci během pravidelné kontroly. Pokud nejsou žádné zdravotní komplikace a genetika či předchozí diagnóza neurčuje jinak, provádí se jednou za rok. Lékař pomocí speciálních štětiček a kartáčku provede stěr z děložního hrdla, a to jak z jeho vnější, tak i vnitřní části. Stěr pomocí kartáčku může být nepříjemný, ale nikoli bolestivý.
Co se při cytologii zjišťuje?
Cytologickým stěrem lékař sejme buňky, které se dále odesílají na prozkoumání do laboratoře. Tam specialisté vyhodnocují, zda je čípek v pořádku, nebo zda vykazuje nádorové či přednádorové změny. Pokud je vše v pořádku, lékař vás pozve na další kontrolu až za rok. Pokud se však na čípku nějaké změny udály, postupuje podle rozsahu a vážnosti diagnózy.
Jak často je nutné cytologii provádět?
Cytologie může odhalit přítomnost papilomavirů nebo odchylky na děložním hrdle. Pokud se tak stane, pravděpodobně si vás lékař bude nejprve zvát na častější kontroly – po čtvrt, nebo po půl roce. Pokud se váš stav bude zhoršovat, předá vás do rukou odborníků.
Cytologie a rakovina děložního čípku
Cytologické vyšetření by žádná dívka ani žena neměla podceňovat. Může odhalit rakovinu děložního čípku, což je v dnešní době druhý nejčastější druh rakoviny, na kterou ženy umírají. Pokud se na ni přijde včas, je možné ženě zachránit život, a to někdy i jen drobnou úpravou čípku. Mladé ženy a dívky při tom nemusí přijít o možnost mít v budoucnu dítě.