Českou republiku aktuálně trápí rostoucí množství případů takzvané echinokózy, kterou způsobují larvy liščích tasemnic. Do začátku tohoto měsíce jich bylo zaregistrováno šest, což je nejvyšší počet od roku 2018. Upozornil na to Institut klinické a experimentální medicíny.
Nejednoznačné příznaky
Ten také na příkladu jednoho pacienta uvedl, jak jednoduché je se nakazit. Kamil Pacinda celý život rád chodil do lesa na borůvky, kde se jich vždy hojně najedl. Nikdy s tím neměl žádný problém, což se ale jednou změnilo.
Zprvu nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo jít o něco vážného. Pacinda měl střídavě zimnice, horečky a pocity na zvracení. Měl tedy za to, že se potýká s nějakou chřipkou. Jenže následně celý zežloutl. Jenže ani doktoři si příliš nevěděli rady. Zkoumali celé dva měsíce, než přišli na to, co pacientovi vlastně je. “Když mi to oznámili, myslel jsem si, že si ze mě na infekčním dělají srandu,” cituje Pacindu tisková zpráva IKEM.
Játra už však byla velmi zasažena, a tak musela přijít na řadu transplantace. V IKEM Kamilovi překontrolovali všechny další orgány. Dnes už může fungovat normálně, ovšem ke konzumaci lesních borůvek se dosud nevrátil.
Nejezte lesní ovoce
Odborníci také upozorňují, že by lidé lesní ovoce neměli jíst přímo ze země, protože může být kontaminované právě liščími tasemnicemi. Následky nákazy jsou velmi závažné a často končí právě transplantací jater. Ovoce nejprve omyjte, ale raději uvařte. Tím se zárodky spolehlivě zničí.
Nákazu je přitom obtížné rozpoznat, protože se projevuje nespecificky, a to únavou, horečkou, nevolností a nakonec právě i zežloutnutím. To už ale bývá docela pozdě.
Bohužel se zdá, že ve středoevropských zemí má tato infekce rostoucí incidenci. O to větší pozor by si lidé měli dávat.
Foto: Shutterstock
Nikdy si neodepřu sběr lesního ovoce!
Přestaňte strašit lidi!