Těžko si představit nějakou domácnost, která by neměla lednici. Asi nenajdeme důležitější spotřebič, který by měl doma opravdu každý. Díky němu totiž můžeme skladovat potraviny po mnohem delší dobu, než by tomu bylo jinak. To je ale také důvod, proč lednice musí běžet permanentně a není možné ji od proudu odpojovat. Pochopitelně jsou s tím spojeny také určité náklady, které se teď se zdražující elektřinou dostaly do popředí.
Kam lednice patří
Existuje několik zásad, které je při práci s lednicí nutné dodržovat, jinak byste se také nemuseli doplatit. Předně je to místo, kam lednici umístíte. Pokud se zamyslíme nad její funkcí, tedy chlazením jídla oproti prostředí v domácnosti, je logické, že bychom měli tento spotřebič postavit co nejdál od míst, kde teplo vzniká, tedy od radiátorů, trouby nebo třeba oken, kudy proniká sluneční světlo. Pakliže tak neučiníte, bude lednice spotřebovávat podstatně více elektřiny.
Je také nutné postavit lednici takovým způsobem, aby za ní byla minimálně pěticentimetrová mezera. Ta je potřebná k tomu, aby mohl být z lednice správně odváděn vzduch a docházelo k jeho cirkulaci. Když tato mezera k dispozici není, dochází k přílišnému zatěžování kompresoru a opět vyšší spotřebě elektřiny.
Pakliže máte tendenci si otevřít lednici na delší dobu, odnaučte se to. Opravdu byste měli její dveře otevřít, vyjmout danou věc a opět zavřít, protože jinak do lednice velmi rychle vniká teplý vzduch z okolí. Ta pak okamžitě reaguje tím, že musí více chladit a tedy spotřebovává větší množství elektřiny.
Naplnění lednice
Možná trochu překvapivě hraje důležitou roli také to, nakolik je lednice naplněná. V žádném případě byste ji neměli přeplňovat, ale ani udržovat příliš prázdnou. Platí totiž, že čím více je v lednici potravin, tím méně je tam vzduchu, který se musí ochlazovat. Pokud je ale úplně přeplněná, vzduch zase nemůže cirkulovat a chladit. Optimální je tedy zaplnění přibližně ze dvou třetin.
Pakliže toho v lednici moc nemáte, můžete si pomoci jednoduchým trikem. Postačí vám k tomu džbány naplněné vodou, které do lednice naplníte. Místo vody lze případně použít i polystyren. Díky tomu ušetříte poměrně dost za elektřinu. Pokud ale máte lednici prázdnou permanentně, možná by se vám vyplatilo pořídit si menší.
Foto: Shutterstock