Každý má rád vejce upravená jinak. Známý šéfkuchař sdělil, jak se mají vařit, aby se skutečně povedla tak, jak potřebujeme. Základem je dávat je v každém případě do vroucí vody. Jedině tak totiž správně změříme čas.
Vejce patří do vroucí vody
Vody musí být dostatečné množství. Vejce musí být zcela ponořená. Neměli bychom používat vejce přímo z lednice, jsou pak náchylná k prasknutí. Ve vodě by neměla chybět sůl a kapka octa. Čím déle se vejce vaří, tím více se vysušuje. Vejce natvrdo nejsou tak lahodná jako ta nahniličko, která mají krémový žloutek. Navíc jsou hůře stravitelná.
Vejce nahniličko
Naměkko je vejce uvařené mezi třetí a čtvrtou minutou. Nahniličko pak mezi pátou a sedmou minutou. V té době je nejlepší ho vyjmout z vody. Od sedmé minuty je natvrdo, a když ho necháte vařit déle jak 10 minut, bude převařené. Žloutek pak dostane šedavý nádech a vejce není tak dobré. Názory na to, jak dlouho vejce vařit, se velmi různí podle zkušeností – každý je má rád trošku jinak připravené. Vždy by ale měl být tuhý bílek.
Na chuť má vliv kvalita vajec
Kdo ochutnal domácí vejce nebo si přímo chová slepice na vejce, kupované připravuje jen zřídka. Kvalita vajec má značný vliv na chuť. Když už vejce kupujete v běžné obchodní síti, měli byste upřednostňovat taková, která mají na začátku číslování 0 – ta jsou z ekologického chovu, případně 1, což značí volný výběh.
Jak vejce oloupat?
Při vaření vajec natvrdo je občas problém je oloupat. Zvlášť v případě, že máte štěstí na čerstvá vejce. S loupáním začněte u tupého konce vajíčka, kde se nachází vzduchová bublina. Z vejce odstraňte se skořápkou zároveň i blanku. Druhá možnost je, že vejce dáte do studené vody s ledem. Pak ho vyjmete, naklepnete a poválíte po stole. Po teplotním šoku by mělo jít oloupat lépe.
Foto: Shutterstock