Češi si myslí, že když nebudou pracovat, dostanou průměrný důchod. Tak to ale není

Spousta lidí se domnívá, že důchod je nárokovou dávkou, která náleží každému, a to ve chvíli, kdy dosáhne věkové hranice, jež je určena pro odchod do penze. Do určité míry tomu přispívá i to, že je v souvislosti s důchodem vždy zmiňováno jedno průměrné číslo, jež aktuálně šplhá už ke 22 tisícům, což mnohé vede k tomu, že tuto částku dostanou automaticky všichni.

Není to pro všechny

Pokud jste celý život pracovali a měli alespoň průměrně placené zaměstnání, potom byste se k této částce skutečně měli blížit, případně jí dosáhnout. Ale jak jsou na tom vlastně ti, kdo svůj produktivní život stráví takříkajíc na pracovním úřadě? Tedy lidé, kteří v podstatě odmítají pracovat?

Panuje určité přesvědčení, že i tito dlouhodobě nepracující jedinci dosáhnou na důchod. A jelikož jim není moc z čeho vyměřovat, potom dostanou rovnou ten průměrný. Jde o často sdílenou informaci, na které však není mnoho pravdy.

Nárok na důchod totiž v žádném případě není automatický. Vzniká tím, že si platíte důchodové pojištění. To sice nefunguje jako pojištění, nýbrž coby průběžný systém, ale pokud chcete pobírat penzi, jednoduše se bez toho neobejdete.

Existují i takzvané vyloučené doby, kdy se lze účastnit důchodového pojištění, i když nepracujete. Typicky, když jste na rodičovské nebo na podpoře v nezaměstnanosti. Ta je nicméně časově omezená a jakmile skončí, budete muset jednat sami za sebe.

Foto: Shutterstock

Přísné podmínky

Doba nezaměstnanosti, po kterou člověk je nebo byl veden v evidenci ÚP ČR jako uchazeč o zaměstnání, je tzv. náhradní dobou pojištění,” uvádí se na webu České správy sociálního zabezpečení. Z toho mnozí vyvozují, že pokud budou nezaměstnaní, bude za ně pojištění platit stát.

Jenže ono to má svá omezení, která jsou velmi přísná. Do 55 let věku vám takto uhradí pouze rok důchodového pojištění. Od 55. roku potom tři roky, jelikož už se počítá s horší zaměstnatelností takového člověka.

Čtěte také: Stát jde po důchodcích, nedoplatí se. Doma dělají věc, kterou nesmí. Oni to ale netuší a slíznou to

To je ale stále na hony vzdáleno 35 letům, které musíte odpracovat, abyste vůbec měli nárok na důchod. Pakliže je nemáte, penzi jednoduše nedostanete. Je tu jedna výjimka. Pokud se rozhodnete pracovat do 70 let, potom vám stačí patnáct odpracovaných roků. Ovšem i to je pro dlouhodobě nezaměstnané nedostižné.

Čtěte také: Důchodci v Česku od 1. ledna 2024 kasírují 1000 Kč měsíčně navíc. Stačí splnit jedinou podmínku

Neznamená to nicméně, že vás stát nechá zcela na holičkách. Stále máte nárok na životní minimum a nejrůznější příspěvky, například na bydlení. Ovšem nepočítejte s tím, že budete pohodlně brát přes dvacet tisíc důchod.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Eva
Eva
8 měsíců

Celej život člověk pracoval každý den vstávala jsem ve 4hod abych stihla autobus a od 6hodin makala do 3hodin odvody z každý výplaty a teť musím všude platit u zubaře v lékárně a pořát je to málo naši poslanci kdyby měli takle brzo vstávat každý den tak by určitě takovou práci nedělali ale pořád je to málo a důchodci jsou v našem státě lidí kteří by neměli bejt oni se vyspí na židlích občas zvednou ruku na souhlas a pak se jdou za darmo najíst přitom oni mají peníze na vše co se zdražuje ale jejich výhody které mají mi… Číst vice »

František
František
9 měsíců

Zákon je jedna věc a skutečnost druhá věc. Pracoval jsem jako mistr u soukromníka. Proč je důležitý ten rozdíl soukromník a státní. U soukromníka bývají platy vyšší. Zažil jsem spoustu zájemců jiné barvy pleti, kteří přišli a :” Gažo dej razítko a já idu.” Co dodat. U mne takový neobstojí. Šel bez razítka a celou cestu na vrátnici proklínal mne a moji mámu. Ale, abych jenom nekritizoval, tak mezi byli i takový, kteří makali celých 9 hod. a ještě šli reprezentovat fy v malé kopané. Vždyť to si děláme sami, proč taková pravidla. Odpracovat tolik let pokrátit důchod. Neodpracoval nic!… Číst vice »

Naďa
Naďa
9 měsíců

Jednoduché nepracuji, tak i když nedostanou důchod, tak budou mít všemožné dávky. Pan ministr by si měl posvitit na tyto skupiny a ne obrat důchodce, kteří poctivě pracovali. Pokud vím, tak státu odvadeli a teď si berou zpět jen to co dávali za ty roky dřiny. Kdežto ti co nepracovali a nepracuji dostávají od státu pořád. Běžte do háje. U mě jste zloději

Vera
Vera
9 měsíců

A co ti lidé schovaní za neziskovky

Josef
Josef
9 měsíců

Česko je ráj

Last edited 9 měsíců by Josef
Popovič
Popovič
9 měsíců

Jaká penze, důchod ……. Pouze výplata pojistné částky, na kterou jsem nuceně platil celý život!

Dušan
Dušan
9 měsíců

Takový blud.Oni nemají důchod ,ale dávky. Mají totální minimálku.

Eva
Eva
9 měsíců
Reply to  Dušan

Disidenti to mají i bez práce, že??

VENDULA NOVÁ
VENDULA NOVÁ
9 měsíců
Reply to  Eva

To je pořádná nespravedlnost,po 89 pracovat určitě mohli,přesto nedělali nic a důchod dostanou,to pan ministr trochu přehnal.

Tomáš Wilda
Tomáš Wilda
9 měsíců
Reply to  Eva

I ti,co byli většinou v zahraničí a pak se sem vrátili a pobírají i dva důchody. Měli by to strhnout těm co je perzekuovali STB… Nebrat to důchodcům co si to odpracovali.

Kuba
Kuba
9 měsíců
Reply to  Dušan

Možná mají minimálku , ale jistá menšina této země si umí vyřvat další benefity

Tomáš Wilda
Tomáš Wilda
9 měsíců
Reply to  Dušan

Minimálku a další příspěvky na bydlení….Ty jsou nezastropovaný tedy jejich součet , takže mají v součtu víc než důchodci co pracovali.

Blanka
Blanka
9 měsíců

.tak se to nebude jmenovat důchod, ale sociální dávky ” bůhví” na co…