Mnozí si představují, že důchod je jakýmsi nárokem, který vzniká pro úplně každého bez výjimky. Jenže tak tomu vlastně vůbec není. Požádat o penzi si sice může každý, ovšem ne každý ji také musí dostat. Málokomu doopravdy dochází, že tyto peníze jsou vlastně výsledkem celoživotního pojištění a že poměrně velkou roli tu hraje zásluhovost.
Panuje zažitá představa
Velkou chybu dělají například mnohé osoby samostatně výdělečně činné, ať už jsou v tomto režimu oprávněně nebo nikoliv. Pokud si platí jen minimální zálohy, musí počítat s tím, že dostanou nejnižší možný důchod. A ten je takový, že se z něj v dnešní době nedá moc dobře žít. Není výjimkou, že i dnes je někomu vyměřena penze ve výši třeba 11 tisíc korun, což nemusí pokrýt ani jeho náklady na bydlení.
Potom jsou tu ovšem lidé, kteří dlouhodobě nepracují, někdo by snad dokonce řekl, že se flákají, i když by pracovat mohli. Jsou zkrátka vedeni v nějakém režimu na Úřadu práce, kde je sice tu a tam vyzvou, ať se jdou někam o zaměstnání ucházet, ale když zaměstnavatel vidí, že dotyčný nemá o práci vlastně žádný zájem, dá mu jen razítko, že dorazil a on se opět odebírá do stavu nezaměstnaného.
Co se však děje s těmito lidmi, když docílí důchodového věku, tedy v dnešní době těch tolika skloňovaných 65 let? Často z různých zdrojů slýcháme, že jim je důchod okamžitě přiznán, a to rovnou v průměrné výši, což dnes činí přibližně 21 tisíc korun.
Je to někdy dáváno za příklad státní zvůle, která pracujícím lidem přizná zmíněných jedenáct tisíc a nepracujícím dá v podstatě dvakrát tolik. Pakliže by tomu tak bylo, opravdu by to působilo nespravedlivě. Problém je ale v tom, že takto to skutečně nechodí, jakkoliv si to lidé myslí.
“Doba nezaměstnanosti, po kterou člověk je nebo byl veden v evidenci ÚP ČR jako uchazeč o zaměstnání, je tzv. náhradní dobou pojištění. Znamená to, že se tato doba v určitém zákonem stanoveném rozsahu započítává pro nárok na důchod i jeho výši, i když za ni nebylo odvedeno pojistné,” dočtete se v dokumentu od České správy sociálního zabezpečení.
Ať se lidé snaží
To by skutečně nahrávalo tom, že pokud člověk tráví svůj čas jako nezaměstnaný, nakonec stejně důchod dostane. V reálu tomu tak ale vůbec není. V rámci vyloučené doby totiž můžete čerpat maximálně tři roky v době, kdy zároveň nečerpáte podporu v nezaměstnanosti.
Tři roky vám tedy stát započítá, ale pozor, zdaleka ne vždy. Počítá se tu s tím, že ve stáří už je složitější sehnat práci, ovšem mladší člověk by se měl snažit. Do 55. roku věku se vám tedy započítá jediný rok v rámci vyloučené doby.
Pokud tedy celoživotně nepracujete a pak si v 65 letech požádáte o důchod, zjistíte, že nesplňujete druhou potřebnou podmínku, a to je 35 odpracovaných let, do kterých se počítají i vyloučené doby. Takový člověk odpracoval třeba jen 5 let plus další tři roky vyloučené doby. Schází mu tedy celých 27 let práce na to, aby mu byl důchod vyměřen.
Čtěte také: Důchodci v Česku odhalili velkou nespravedlnost. Chodí jim málo peněz, tohle nedopadne dobře
Tito lidé tedy důchod fakticky nikdy nedostanou. To ovšem na druhé straně neznamená, že zůstanou zcela bez peněz. Mohou požádat o nejrůznější dávky, avšak to už je zase jiný příběh. Nehledě na to, že i tyto prostředky se budou značně omezovat.
Foto: Shutterstock
Teda tento článek je zatím nejlepší pohádka, co na vánoce dávali..,….
Důchod není sociální dávka. Pominu-li inflaci,tak pokud chcete 10let pobírat 10tisíc,tak si tam 30let musíte ukládat 3333Kč. Co na tom lidí nechápou? A kolik jste si teda platili? Spíš mi vadí, že stát chce,aby jste pracovali do 68let, ale zároveň máme zákon, že už od 65 musíte mít u sebe originál potvrzení A4 od doktora,že jste schopen do té práce autem dojet. A pokud papír u sebe nemáte, tak přímo správní řízení s pokutou, zapomenout je v tomto věku protizákonné.Fakt dobrý.
Abyste. Vždycky jen abyste, nikdy aby jste. Všechny nás to učili na základní škole.
A kolik berou důchod Cikáni, kteří rovněž celý život nedělali!! Z čeho se jim vypočítává důchod? To za ně platí odvody celý život stát?
Odpověď máš přímo v článku. Neberou důchod.
Otřepané téma. Pište kolik berou poslanci, politruci, soudci, kolik Vlastizradci dávají na charitu,kde je zlatý poklad, odškodnění za II.svetovou válku atd..Na to nemáte koule.
A ještě se mlčí o výslužném placatých čepic, z čeho se platí, jestli jim taky snížili valorizace, stejně církevním náhradám, atd. To vše je pro stát důležitější než důchodci, kteří se sami neozvou…
Tak, tak máte plnou pravdu. Cigoši nepracují, majo 7až 12 dětí a berou královský důchod.
Ti, kdo nepracovali, důchod neberou. A je jedno, jestli jde o Cikány nebo bílou většinu. Dostanou nějaké dávky na přežití, ale ne důchod.
Je to největší nehoráznost a urážka všem pracujícím. 30 let je to tady stejné, kdo nepracuje má se dobře.
Co máš na mysli? Obtěžoval se přečíst ten článek, nebo tak hloupě reaguješ jen na titulek?
Já makal celej život jako soustružník. A do 21000 Kč důchodu mi chybí opravdu hodně.
Melete nesmysly. Takový člověk který nemá nárok na důchod, protože nikdy nepracoval, má nárok na sociální dávky, které u mnohých převyšují důchod těch kteří pracovali celý život.
Jaké nesmysly? Vždyť jen opakuješ to, co je v tom článku taky napsané. Asi máš potíže s chápáním textu, nebo jsi byl líný dočíst to do konce.
Jakej důchod 21 tisíc tohle je můj názor 21 tisíc dostávají jen a věčinou lidé co celý život dělali a nè jen tak někdo věčinou jsou to důchodci kteří dělali za menší nároky jak dnes.V dnešní době plných nároků a jiného zvratů než dříve a drahosti se nedá srovnávat to co bylo dříve.V 80 letech jste mohli získat byt pokud ste dělali u družstva příklad… Dnes vám nikdo nic nedá. Jenom se o všem možném mluvý a často se zapomíná na to že jsou i lidé co už na to i doplatili i sté střední třídy.Asi se musí něco dost… Číst vice »
A to jste jako nevěděli, když jste při sametové kontrarevoluci na Václaváku zvonili klíčema? Pozdě bycha honit! To je prostě kapitalismus, tak co vám na tom zase vadí? Vemte klíče,a běžte zvonit!
Blahoslaveni budiž duchem chudí. Amen.
Pardon, asi zase řádil zdejší šotek. Psal jsem to jako dpověď pro Zdeňka.
U některých je to trochu pravda,ale většina z nich celý život maká a pak dostane za to že celý život odvádí státu peníze a on mu pak dá almužnu 15000 a někdy i mnohem míň.Pak někdo z této prohnané vlády, která kašle na obyčejné pracující lidi a ještě je trestají za to, že bydlí ve svém domě.Pan Jurečka pak řekne, že mají nadstandardní důchody, což není pravda,chtěla bych toho odporného člověka vidět,jak by vyžil v této době s 10000 až max 20000 korunami.A z toho zaplatit energii,nájem,léky, jídlo a oblečení.Prý si za tu almužnu vyskakují,ani náhodou.Je to ostuda této vlády.U… Číst vice »
To není ostuda vlády, ale těch, co si zadělali na malý důchod. Vláda tu není od toho aby lidi živila, ale aby vytvářela příležitosti a těch je dost. Jenže lidem se do práce nechce. A kde jste v Evropě osobně byla, že znáte ceny? Asi byste se divila.
Joo?! Muj tata kdyz pred dvaceti lety nastupoval do starobniho duchodu, tak mel prumerny duchod! A to ho jeste okradli o par nezapocitanych let a navic mu zrusili nejakou duchodovou tridu, za to ze ho soudruzi nutili jako politick nespolehliveho cely zivot delat v tech nejvetsich svinstvech a rizikovych provozech. Holt nebyl z tech, kteri byli rezimem tak utiskovani ze jezdili v zapadnich autech z tuzexu! Dneska ma 17000 po vsech tech pseudovalorizacich a jinych svindlech. Tak Vam ze srdce preji aby jste se dozila nejmene devadesatky a musela zit jen z duchodu, na ktery Vam zadelaji! Jak rad bych… Číst vice »
Paní Jitko tu situaci kolem důchodců jste popsala naprosto pravdivě a výstižně. Mám odmakáno 44let, celou svoji pracovní “kariéru” podprůměrný plat a to jsem měl státní zkoušky na svařování CO2 a celých 10let jsem svařoval ve fabrice konstrukce, kde tuto kvalifikaci vyžadovali. Dalších 20let jsem obsluhoval tři CNC stroje, autogen, plazmu a vodní paprsek. Postupně jsem se vypracoval, sedl k počítači v kanceláři a na tyto tři jmenované CNC stroje jsem 7 let skládal řezací plány plus technologii řezání. Bohužel firma ve které jsem pracoval krachla. A zkuste si v 56 letech najít slušně zaplacenou práci. Maximálně vám v tomto… Číst vice »
Za socialismu bylo možné nepracovat, ale všichni museli být zaměstáni.
Presne
Vy jste ten přįklad? To se máte çím chlubit ..Mojí rodiče i prarodiče poctivě makali škoda, že Vás neznali, abyste jim poradila, jak si odlehčit…
👍👍🙋
Co slovenští Romové
Kteří jsou nepřispůsobylí
Odkud berou finance.
A kolik si myslíte, že byl plat za socialismu,ten kdo měl 3000 tak byl superman.A z čeho jim tedy vypočítali ty podle vás vysoké důchody.🙋♂️🙋♂️Zase jen žvásty 👎👎
Pokud vím p.Marie..tak kdo v socialismu nepracoval šel sedět za “příživnictví”..