Celých 79 % Čechů dělá velkou chybu při praní prádla. Vyprané prádlo jim potom nepříjemně zapáchá

Zapáchající a špinavá pračka zní trošku jako protimluv. Vždyť v ní neustále koluje teplá voda, čisticí prostředky i různé vůně. Přesto všechno se občas stane, že se z ní po otevření vyvane nepříjemný zápach. Pračka páchne a může způsobit, že bude zapáchat i prádlo, které do ní vložíte.

Děje se to, protože se v ní hromadí zbytky pracích prostředků, mýdlová pěna, špína z oblečení, minerály, vlasy, chlupy a plísně. Také proto, že většina z nás pere na 40 °C nebo méně. Tahle teplota sice dokáže vyprat prádlo, ale už nedokáže zbavit pračku plísní a bakterií.

Soda, ocet i ústní voda

Žádný problém, odstranit zápach není složité. Dokonce existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout. Podívejte se, jaké prostředky máte doma a začněte s tím, co máte po ruce.

Vezměte jedlou sodu, ocet, starý zubní kartáček a popřípadě i nějaký éterický olej. Nejprve vydrhněte dávkovače mýdla a aviváže. Kartáčkem vyčistěte všechny rohy, zákoutí a odstraňte usazeniny. U praček s předním plněním důkladně očistěte gumové těsnění kolem dvířek a odstraňte nečistoty v jeho záhybech.

Potom smíchejte ¼ šálku sody s ¼ šálkem vody a nalijte je do dávkovače na prací prostředek. Do bubnu přidejte 4 šálky octa a spusťte program s nejvyšší teplotou.

Klidně můžete uprostřed cyklu praní na 30 minut pozastavit, aby měla směs více času se nasáknout do útrob stroje. Po skončení programu buben otřete a gumové těsnění můžete potřít éterickým olejem. K octu je možné pro vyšší účinnost přidat ještě ústní vodu. Společně lépe rozpustí zbytky usazenin.

Foto: Shutterstock

Pračku vyčistí tablety do myčky

Nemáte-li doma sodu nebo ocet, vhoďte do pračky 2 – 3 tablety do myčky. Klidně i takové, které vám doma leží bez upotřebení, protože se při mytí nádobí příliš neosvědčily. A opět spusťte program s vyvářkou.

Dbejte na prevenci

Abyste této nepříjemné situaci předcházeli, nezavírejte mezi jednotlivými praními dvířka pračky. Je potřeba, aby se přebytečná vlhkost měla čas odpařit a zabránilo se tak vzniku plísní.

To platí především pro pračky s předním plněním, protože jejich dvířka musí těsnit na 100 %. Pokud jsou zavřená, neodpaří se z vnitřku ani kapka. U praček s horním plněním nehrozí, že by voda mohla vytéct ven, proto těsnění nemusí být tak dokonalé.

Vymývejte dávkovače vodou a mýdlem a nepoužívejte nadměrné množství pracích prostředků. Nezapomínejte čistit těsnění. Bývá nejpravděpodobnějším zdrojem zápachu.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments