Ceny pohonných hmot trápí nejednu domácnost a firmu. Proto se vyplatí průběžně sledovat jejich růst a zase pokles. Poradíme vám, jak ušetřit za pohonné hmoty i to, kdy vyrazit k čerpací stanici, aby cena za palivo byla co nejnižší.
Úspory na pohonných hmotách
V současné době je na provoz nejméně nákladný elektromobil. Jeho pořizovací cena je ale závratná, proto většina majitelů zůstává u klasických benzínových nebo naftových motorů. Abyste ušetřili na palivu, můžete snížit frekvenci cest autem. Ruku na srdce, řada nákupů, pochůzek a zařizování se dá zvládnout i bez auta nebo můžete zaparkovat na vzdálenějším parkovišti. Ulevíte peněžence a prospějete svému zdraví.
Nejlepší doba pro tankování
Výslednou cenu pohonné hmoty může ovlivnit i to v jakou denní dobu benzín nebo naftu tankujete. Pohonné hmoty jsou před čerpáním skladovány v objemných nádržích a není možné je zcela ochránit před výkyvy teplot. Vězte, že příliš nízká nebo příliš vysoká teplota má vliv na to, jaký objem pohonných hmot natankujete. Skutečný objem se může lišit v závislosti na teplotě pohonné hmoty, přitom platíte stejné peníze.
Studené palivo je husté
V chladném počasí, nikoliv však mrazivém, je palivo studenější, a tedy i hustší. Během tankování vložíte do nádrže přes pistoli větší objem než když je palivo zahřáté. Proto si pohlídejte dobu, kdy tankujete. Chladné palivo získáte v brzkých ranních nebo pozdních večerních hodinách.
Tankujte včas
Nenechávejte tankování až na chvíli, kdy se vám rozsvítí červená kontrolka. Časté ježdění na téměř prázdnou nádrž poškozuje palivové čerpadlo a ucpává vstřikovače. Během jízdy se snažte zrychlovat a zpomalovat co nejvíce plynule, topení a klimatizaci používejte minimálně. Nevozte v kufru zbytečné věci, pravidelně měňte olej a plánujte cesty tak, aby byly co nejkratší. Myslete na to, že spotřebu paliva ovlivní také stav a nahuštění pneumatik.
Foto: Shutterstock