Průměrná cena elektřiny je v současnosti téměř o třetinu nižší než ve stejném období loňského roku. Navzdory tomu domácnosti za vánoční pohodu vydají více než loni, a může za to máslo.
V průběhu roku klesla průměrná obchodní cena jedné kilowatthodiny elektřiny bez DPH ze zhruba 3400 Kč na listopadových 2680 Kč. V prosinci 2023 přitom tato hodnota přesahovala tři a půl tisíce korun. Domácnosti se tedy nemusí bát, že se za rozsvícený vánoční stromek nedoplatí. Zejména proto, že tato vánoční nezbytnost vyjde nanejvýš na desítky korun za měsíc svícení, v případě řetězu z moderních LED diod dokonce na pouhé jednotky korun. A to bez ohledu na to, zdali je řetěz omotán kolem stromku v obýváku nebo zdobí balkon či jiné venkovní prostory.
Jen kdo chce mít dům nasvícený jako z amerického vánočního filmu, sáhne do kapsy hlouběji. Dejme tomu, že se „spokojí“ s vícero metry girland, ozdobeným stromkem v předzahrádce a svítícím adventním věncem na dveřích, tedy s dekoracemi o celkovém příkonu 1500 W. Vydrží-li ceny elektřiny na říjnových hodnotách, zaplatí domácnost zhruba 730 Kč za 6 hodin svícení denně po dobu 30 dní. Ovšem kdo si před dům postaví svítící stádo sobů, dvoumetrového zářícího sněhuláka a bůhví co ještě, zaplatí klidně desetinásobek. Opět platí, že s LED žárovkami to bude o poznání lacinější.
Díru do rodinného rozpočtu neudělá ani tradiční maraton ve sledování pohádek. Hodina před moderním LED televizorem vyjde při aktuálních cenách elektřiny na zhruba třicet haléřů, starší „plazmy“ pak spotřebují přibližně třikrát tolik proudu. I kdyby tedy rodina před televizí proseděla celý Štědrý večer i oba svátky vánoční, zaplatí jen o pár korun více než v jakékoliv jiné dny roku. Nejdražší vánoční radostí, samozřejmě kromě dárků, tak bude pečení cukroví.
„Hodina pečení v běžné elektrické troubě s příkonem tři tisíce wattů dnes vychází na ani ne dvacetikorunu. I když přičteme kilowatthodinu či dvě, které spotřebuje mixer při přípravě těsta, napečení běžné palety vánočního cukroví pro průměrnou rodinu stěží přesáhne stokorunu za elektřinu. Vánoční cukroví se letos přesto prodraží, a důvodem jsou samozřejmě výrazně vyšší ceny surovin v čele s máslem a vejci,“ upozorňuje Tomáš Vrňák, energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz
Podle nedávného terénního šetření Českého statistického úřadu totiž čtvrtkilová kostka másla stojí v průměru 71 Kč, oproti prosinci loňského roku je tak o téměř 30 procent dražší. Stejně výrazně stoupla průměrná cena balení deseti vajec, a i za lískové ořechy zaplatíme o čtvrtinu více než loni. Průměrná cena pasterovaného polotučného mléka se meziročně sice téměř nezměnila, zatímco hladká pšeničná mouka zlevnila o skoro 16 procent a cukr krystal dokonce o 29 procent. Přesto platí, že vzhledem k vzájemnému poměru výše zmíněných ingredienci v lineckém, vanilkových rohlíčcích a dalších druzích zdraží cukroví o nižší desítky procent, tedy poměrně výrazně.