Ve zdejších končinách je zavedenou praxí, že lidé za svou práci dostávají plat. Pokud tomu tak není, je to důvod přinejmenším pro zdvižené obočí, ale také nejrůznější častování tím, jak si to zaměstnavatel vlastně vůbec může dovolit, že někomu neplatí. A proč takový zaměstnanec vlastně pracuje, když za to nic nedostává?
Výhody práce zadarmo
Nad tímto rozporem se zamyslel ekonom Lukáš Kovanda. Vyslovil pro mnohé provokativní myšlenku, že pro lidi na začátku kariéry je práce zdarma správnou volbou a dokonce ekonomicky racionální. A to s jednou podmínkou, a to, že daný zaměstnavatel má prvotřídní reputaci.
Podle ekonoma se vlastně práce zdarma na zajímavém a inspirativním místě jeví jako mnohem lepší volba než pobírat plat v práci, která vám nemůže nic poskytnout. Pochopitelně je tu důležitá také skutečnost, že by to mělo být v počátcích kariéry, kdy člověk třeba ještě nemusí živit rodinu. Taková práce je pro něj totiž investicí do budoucnosti.
V souvislosti s tím je zmiňován konec kodaňské restaurace Noma, která platila za vůbec nejlepší na světě. Práce zde mnozí zaměstnanci pracovali zadarmo, a to jen proto, aby se od místních mistrů řemesla něčemu přiučili. Díky tomu si pak později mohli otevřít vlastní podnik nebo se nechat zaměstnat na pozici, na kterou by jinak nedosáhli.
Lidé tomu nerozumí
Právě tato restaurace se však za tento způsob zaměstnávání stala terčem mnohých jedinců, kterým se to nezdálo vůbec správné. V jejich očích je práce zdarma něčím špatným. Kvůli tomu potom legendární restauraci vytvořili špatnou publicitu a naznačovali, že své zaměstnance vykořisťuje.
Ekonom Kovanda poukazuje na fakt, že stále více lidí dnes žije zahálčivým způsobem života a chce odvádět co nejméně práce za co nejvíce peněz. Potom přijde někdo a jede naplno zcela zdarma. To potom zahálčivá většina bere jako narušení svého pohledu na svět.
Foto: Shutterstock
Praxe zadarmo beru, ale práci fakt ne pochybuji, že bych měl stravu, dopravu a nájemné zadarmo práce znamená v praxi minimálně 7,5 hodiny dotoho dejme tomu rodina atd beru to u lidí kteří jsou na sociálních dávkách tam by se to mohlo zavést, ale v normálním životě se mi toto zda celá nesmyslné a dosti pochybné
Hm, a jak dlouho jste pracovala zadarmo vy, autorko? 😛