Řada českých domácností zodpovědně vyslyšela výzvu odborníků i státníků, aby v této složité době začala šetřit s elektřinou a plynem. To má zcela určitě smysl, ale bohužel se při tom dají napáchat nemalé škody, pokud zapomeneme na základní pravidla.
Snaha o úspory se vymstí
Spousta lidí jako první sáhla na ohřev vody, který spotřebovává značné množství energie, a to kontinuálně. Zdánlivě se na tom dá hodně ušetřit. Vždyť pokud budete nahřívat vodu jen několikrát denně, a nikoliv neustále, potom přeci musíte zaznamenat značnou úsporu. Případně se jí rozhodnete ohřívat na nižší teplotu.
Ani jedno z toho není zrovna vhodný nápad, z čehož vyplývá, že na ohřev vody v bojleru je ze všeho nejlepší nesahat. Nesprávnými zásahy si totiž můžete do domácnosti nanést velmi nebezpečnou bakterii legionellu, která má na svědomí i fatální případy.
Málokdo to ví
Vyznačuje se tím, že přežívá ve vlažné vodě. Také proto by v potrubí a bojleru měla být voda ohřátá na 50 až 60 stupňů. V takové teplotě totiž bakterie nedokáže přežít. Pakliže ale budete ohřev vypínat a voda vám bude vychladat, může se stát, že se objeví. Stejně tak v případě, že snížíte teplotu na 45 stupňů a méně.
Legionella přežívá především ve starých vodních rozvodech, které jsou často pokryty nejrůznějšími povlaky. Právě tam nejčastěji přežívá. Pak už se stačí třeba jen osprchovat a bakterii vdechnout.
Nejohroženější skupinou jsou přitom důchodci, a to nejen proto, že už mají oslabenou imunitu, ale také proto, že se často snaží šetřit za každou cenu. Vodu například příliš neohřívají ani nepoužívají. To je potom problém.
Foto: Shutterstock
Jak víte že hned po snížení teploty by se stihla objevit? Jako že by tam čekala? Na její vývoj se snad potřebuje čas. Vždy se doporučuje jednou za čas zvýšit teplotu.