Mnoho lidí má nárok na pomoc od státu, ale vůbec ji nečerpá

Aktuální stav věcí dokonale nasvítil skutečnost, jak málo Češi znají své možnosti pro případ, že se dostanou do finančních problémů. Řada z nich vůbec neuvažuje o tom, že by nejdříve šla požádat o pomoc, na kterou mají dost pravděpodobně nárok, a raději se rovnou bouří v ulicích s tím, že stát v jejich prospěch nic nedělá.

Není nutné padnout

Je však třeba si v první řadě uvědomit, že žijeme v poměrně dobře fungujícím systému, který myslí na nejrůznější situace. A to, že někomu dojdou peníze způsobem, že nemůže poplatit potřebné věci, jako jsou potraviny nebo energie, je jednou z těch základních.

Ne nadarmo se systému, který zde máme, v odborných publikacích říká pečovatelský stát. Jeho principem je, že spořádané občany nenechá padnout na dno. Pokud jen trochu chtějí, dostanou záchranné lano, aby se z nejhoršího mohli vyhrabat.

Vlastně se dá říct, že dnes toho dělá stát pro své občany nejvíce, co kdy dělal. Někteří ekonomové na to hledí skepticky, protože přílišné rozdávání peněz tvoří v občanech určitý návyk a navíc zvyšuje inflaci, na druhou stranu je asi pravdou, že společnost si to tak žádá.

Foto: Shutterstock

Přihlásí se jen pětina

I kdyby ale nedělal nic, tak dlouhodobě zde funguje takzvaný příspěvek na bydlení, který shodou okolností pokrývá právě nejpalčivější místo současnosti, kterým jsou vysoké ceny energií. Aby toho nebylo málo, před pár dny byl významně rozšířen okruh těch, kdo mají na tento příspěvek nárok.

Pakliže tak máte problém vyjít, s velkou pravděpodobností se vás tento příspěvek bude týkat. Podle odhadů ho může čerpat až půl milionu českých domácností. Činí tak ale pouhá pětina ze všech oprávněných. Stovky tisíc domácností tedy přicházejí o peníze, které by jim každý měsíc mohly náležet.

O příspěvek je možné zažádat na kterémkoliv úřadu práce, přičemž je potřeba vyplnit poměrně obsáhlý dokument. To je ale logické. Úřad potřebuje vědět, zda máte na peníze skutečně nárok. Tuto proceduru je nutné opakovat každé dva měsíce, aby se ověřilo, zda váš nárok trvá.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments