Ze všech stran slýcháme, jak stát nemá peníze. Bylo by pochopitelně krásné, kdyby začal šetřit, ovšem to by se zase mnohým nelíbilo a zřejmě se to nestane. Zadlužení už je ale tak horentní, že se musí začít poohlížet po dalších příjmech. A nemá přitom jinou možnost, od koho je dostat, než od svých občanů. A tak si posvítí na jejich činnosti, které dosud příliš nekontroloval.
Všechno bude vidět
Každý pochopitelně ví, že z jakékoliv ekonomické činnosti je potřeba platit daně. U některých činností se ale tak nějak vžilo, že se to moc nedělá a stát to nechává být. Platí to například o prodeji na různých internetových bazarech, aukcích a tržištích. Tam jsou přitom Češi velmi aktivní a mnozí to mají už jako obživu. Utržené peníze ale řada z nich příliš neeviduje a s daněmi si starosti nedělá, případně přizná jen něco.
Dosud to procházelo mimo jiné i z toho důvodu, že úřady neměly zrovna dobrý přehled o tom, co se v těchto končinách internetu děje. Jenže to se tímto rokem mění. Začíná totiž platit novela, která internetovým platformám přikazuje, aby obchody svých uživatelů finančnímu úřadu hlásily.
Stát tak získá velmi dobrý přehled o uskutečněných obchodech na aukcích a tržištích, přičemž potom může tato data velmi jednoduše srovnat s daňovým přiznáním, které daná osoba podala, respektive nepodala. A jakmile najde nějakou větší nesrovnalost, zahájí kontrolu. Ta už potom jednoduše odhalí případné nedostatky a vyústí v nutnost doplacení daně a navíc i tučnou pokutu. Ta je v současné době, kdy jsou úrokové sazby, od nichž se sankce odvíjejí, vysoko, poměrně nepříjemná.
To nepotěší
Nemusíte se ale hned obávat, že když jednou za půl roku prodáte na internetu třeba nějaké to oblečení po dětech, hned po vás půjdou úřady. To by také nedělaly nic jiného. Zaměří se ovšem na ty, kdo přes internet prodávají systematičtěji a dá se říct, že tímto způsobem podnikají. Hranice bude nastavena přibližně na 50 tisíc korun za prodané zboží ročně. To ovšem neznamená, že pokud prodáte za 40 tisíc korun, daně platit nemusíte. Vždy si dobře zjistěte, zda už se vás povinnost náhodou netýká. Důležitým faktorem je skutečnost, zda na daném zboží či službě tvoříte zisk, například přeprodejem.
Ačkoliv přitom povinnost platforem jako Facebook nebo Aukro hlásit transakce svých uživatelů platí až od letoška, může se klidně stát, že se úřad u provinilců podívá i dále do historie, což může vyústit v ještě větší problémy.
Foto: Shutterstock
Vždyť premiér Fiala před časem vyzval, k udávání, tak to se vám ani tehdy jestě rozsvítilo? Co je to za ryzí charakter. Jestě je nutné navolit jeho kandidáta na hrad. Potom už to pojede šusem, z kopce.