Banky začaly nabízet atraktivní úroky. Na inflaci ale stále nestačí

Pravdou je, že oficiální míra inflace v České republice dosáhla hrozivých čísel. Před nedávnem se přitom zdálo, že již zažila svůj vrchol. Nejnovější data ale ukazují, že má ještě sílu zrychlovat a že zdražování v žádném případě není konec.

Peníze se konečně vyplácejí

Pokud bychom nezapočetli úsporný tarif, který je jednorázovou záležitostí, činila by inflace dnes už téměř dvacet procent. Podle některých ekonomů potom tuto hranici na začátku příštího roku překročí. Teprve potom by mohla začít pozvolna klesat, ovšem jisté to není. Česká národní banka totiž drží úroky příliš nízko na to, aby na takto vysokou míru zdražování dokázala tlačit.

V první řadě to pochopitelně přináší negativní jevy. Zdražuje úplně vše, od bydlení, přes energie až po potraviny. Ačkoliv se to ale nezdá, má to i své světlé stránky. Úroková míra sice nestoupla tolik, kolik by bylo potřeba, ale přeci jen se zvedla. Na to pak zareagovala i bankovní domy, které po dlouhých letech fakticky nulových úroků konečně začaly na spořicích účtech a termínovaných vkladech něco nabízet.

Dnes může člověk vcelku jednoduše získat úrok kolem 6 %. To vůbec není málo a dají se s tím dělat už zajímavé věci. Zatímco dříve takřka každý investoval volné peníze do nemovitostí, protože ty jediné nesly nějaký výnos, dnes si je může bez práce uložit do banky a kasírovat příjemný úrok.

Foto: Shutterstock

Nezdražuje se vše stejně

Vždyť na jednom milionu korun dnes dostanete za rok úrok 60 tisíc korun. Pokud bychom vzali třeba hodnotu pražského bytu ve výši 6 milionů korun, potom na nájmu byste získali kolem 240 tisíc korun ročně a ještě z toho museli hradit nutné opravy, v bance by vám bez jakékoliv další námahy dali rovnou 360 tisíc.

Pochopitelně, tento úrok stále nedosahuje na inflační čísla. Ale je třeba se podívat na to, jak se inflace vlastně počítá. Jde o spotřební koš, ve kterém největší položku tvoří energie a potraviny. A těch přitom kupujeme jen určité množství. Naopak, dražší položky, jakou jsou právě byty nebo třeba automobily, zase tolik nezdražují. Vše je tedy relativní a je třeba říct, že inflaci pociťuje každý různě. Pakliže má někdo uspořené miliony korun, je mu celkem jedno, že zdražil chleba nebo máslo. Naopak ocení úrok v bance.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pepa
Pepa
1 rok

Já docela chápu,že si Vás platí tato nesmyslná vláda plná neschopných neodborníků,ale diletantů a sociopatů. Ale psát ubohosti které si dovede zpočítat i žák třetí třídy jako ,že nikdo na tom nemůže vydělat neboť ztráta je nejméně 12% . Tak prosím pište spíš o tom jak jsou ti naši vladci hloupý. Tomu všichni rádi uvěři.

Marek
Marek
1 rok

Jako vždy, totálně na hlavu: dostanu “úžasných” 6% při inflaci 17%! Takže jsem já, kabrňák, ztratil pouhých 11%! Tomu říkám profit! Navíc na termínovaném vkladu!

Jiri
Jiri
1 rok

A co zdanění úroků z milionu, o tom nenapíšete?

Božena
Božena
1 rok

Jste normalni? Z čeho bych naspořila milion, když žiju z ruky do huby?!?!?! To je výsměch obyčejným lidem!!!