Češi jsou nahraní. Úřady si jdou posvítit na jejich oblíbenou aktivitu, napaří vám gigantické pokuty

Stát je v podstatě bez peněz a musí si neustále půjčovat nové a nové balíky prostředků. Jednoho dne to přestane být udržitelné, což je všem jasné, a tak není divu, že se snaží hledat nové zdroje příjmů. A že se takové najdou vždy. Tu stačí uvalit novou daň a tam zase třeba jen lépe vymáhat.

Šedá zóna končí

Pravdou je, že v řadě oblastí panovala jistá benevolence v tom ohledu, že se tam nějaké placení daní příliš nehlídalo. Tyto neoficiální výjimky ale jedna po druhé končí. Takovouto šedou zónou byl například internetový prodej. Vždyť koho by napadlo, že by měl ze zisku z prodeje určité věci na internetu platit ještě daně. Ale ano, měl, a to od samého začátku. Že tak nečinil, to už je druhá věc a souvisí právě s tím, že se to nějak zvlášť nehlídalo ani nevymáhalo, pokud to někdo nezačal dělat skutečně ve velkém a neměl obraty ve stovkách tisíc korun.

Od začátku tohoto roku je tomu ale už jinak, byť je pravdou, že změna přišla na popud Evropské unie. Ta rozhodla, že internetové platformy určené k prodeji zboží musí spolupracovat s finančním úřadem a hlásit mu, kdo tam co prodává.

Mluvíme především o různých internetových tržištích, jako je Facebook Marketplace nebo Aukro, ale také bazarech. Někdo si zkrátka všimnul, že se tu dělají často velké obchody a nikdo z nich neplatí daně. To už se vám ale může opravdu šeredně vymstít.

Foto: Shutterstock

Raději si to dejte do pořádku

Pakliže jste v internetovém prodeji trochu aktivnější, provozovatel platformy vás okamžitě nahlásí. Jistě, pokud prodáte jednou za rok nějaký kousek, tak se vás to ani tak netýká, ovšem když budete prodávat častěji, na finanční úřad se o tom dostane zpráva a ten si na vás potom posvítí.

Podle neoficiálních informací budou nahlášeni ti, kdo prodají alespoň za 50 tisíc korun ročně. To není zisk, nýbrž obrat. Takové částky může za dvanáct měsíců dosáhnout kdekdo. A právě ohledně toho brzy přijde zúčtování.

Bazary a tržiště tentokrát budou hlášení za uplynulý rok posílat poprvé. A finanční úřad bude jistě velmi zvědavý, zda se tyto informace budou shodovat s tím, kdo jim co přizná v daňovém přiznání. Běda ale tomu, kdo něco zatají. Ten bude muset doplácet a ještě platit pokutu. Navíc hrozí, že se na něj úřad podívá i zpětně, jelikož mu bude jasné, že své daňové záležitosti neměl v pořádku ani v uplynulých letech. A tam už mohou padat skutečně velká penále.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
10 měsíců

Neztrácejte do vakyna nesmysli a na devecky a je peněz dost. Proč jdou miliardy jinam nežli cechum?

Josef
Josef
10 měsíců

To Aby byly prostředky na bezúčelné vládní útraty

Aleš
Aleš
10 měsíců
Reply to  Josef

Důchody třeba, sociální dávky? Nebo jakou bezúčelnou útratu máte na mysli? Možná byste mohl popřemýšlet než něco napíšete🤪🤪