Češi jsou už zoufalí. Začali ve velkém přicházet o vydřený majetek. Letos to má být hodně špatné

Aktuálně prožíváme velmi složité a pro mnohé opravdu špatné časy. Česká republika čelí bezprecedentnímu zdražování, o jakém jsme si mysleli, že už nemůže nikdy nastat. Jenže ono nepřišlo ani plíživě, doslova udeřilo najednou plnou silou. Těžko se tak na to mohl někdo připravit.

Obtížná situace

Nejde však pouze o skutečnost, že se zvyšují ceny energií a potravin v obchodech, což je nejviditelnější efekt inflace. Ona totiž působí hned několika směry, které však spolu úzce souvisejí. Mnohým to začíná docházet teprve teď.

Jednou částí inflace jsou zvyšující se ceny zboží a služeb. Tou druhou potom skutečnost, že v důsledku tohoto jevu klesá hodnota peněz, tedy úspor, které každý zodpovědný člověk v nějaké podobě má. Češi jsou navíc proslulí svou averzí k investicím, a tak své peníze drží nejčastěji v bance, kde se jim však v důsledku inflace rychle znehodnocují.

Pakliže vezmeme období posledních dvou let a tohoto roku, podle expertů dojde k něčemu nevídanému. Za tyto tři roky klesne hodnota peněz a tedy i úspor lidí o celou jednu třetinu. Pakliže jste tak začátkem roku měli v bance uložený milion korun, jeho hodnota bude bez započtení dalších vlivů přibližně o třetinu nižší, tedy někde kolem 670 000 korun. Reálně budete mít sice na účtu stále milion, ale rozhodně si za něj nekoupíte to, co před třemi lety.

Foto: Shutterstock

Nemovitosti moc nepomohly

Lidé přitom své úspory často drží na zcela nevyhovujících běžných účtech, které nenabízejí vůbec žádný úrok. Přeci jenom lepší je volba spořicího účtu nebo termínovaného vkladu, kde dostanete alespoň nějaký úrok. Ten je ovšem z důvodu nekonání České národní banky příliš nízký na to, aby inflaci pokryl. Centrální banka by podle ekonomů měla úroky zvedat, jenže tak nekoná. To pak vede k dalšímu znehodnocování úspor neboli majetku Čechů.

Řada lidí se v zájmu ochrany před inflací rozhodla investovat do nemovitostí. I to se ale v poslední době ukazuje jako problematické. Kromě toho, že to zbytečně vyhnalo nahoru ceny bytů a domů, ukazuje se, že mnozí kupovali na cenovém vrcholu, odkud už poměrně setrvale klesáme.

Podle některých názorů může tento pokles trvat i řadu let. I v této oblasti tak dochází ke znehodnocování majetku. Pakliže si navíc někdo vzal našponovanou hypotéku za nízký úrok, bude mít problém ji po refixaci a zvýšení úroků splácet. Potom o majetek může zcela přijít.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Marie
Marie
1 rok

To je ono, proč jsou nepokoje a demonstrace, žádní dezoláti, ale budoucí zchudlí dezoláti se bouří.