Češi jsou v háji. Nový plyn z Norska jim začal likvidovat plynové kotle. Obrovské škody, bude ještě veselo

Zdálo se, že energetická krize je zažehnána a že se konečně podařilo zavést dostatečné dodávky plynu, které by nahradily ty dosavadní. Plyn do České republiky začal proudit z různých koutů světa, například z Norska nebo Francie, ale jsou i další dodavatelé. V trubkách tak koluje nová směs a bohužel se ukazuje, že to asi bude problém.

Plyn způsobuje velké potíže

Jak informuje Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), nový zemní plyn způsobuje značné problémy. Mezi ty mírnější se řadí zhasínání hořáků kotlů, nestandardní chování vafek a dalších plynových topení nebo malá výhřevnost na sporáku. Objevují se také zprávy o ucpávání trubek.

Tím to ale bohužel nekončí. Zdá se totiž, že tento nově odebíraný plyn může poškodit či dokonce zničit plynový kotel, tedy hlavní a často jediný zdroj tepla v milionech domácností. Ministerstvo průmyslu podle serveru Lidovky.cz toto připouští, byť zatím hovoří jen o desítkách případů. Pravdou ale také je, že jde o poměrně nový stav.

Záležitost už se řeší na vysoké úrovni, a to spolu s Českým plynárenským svazem nebo společností Net4gas, která má za úkol přepravovat zemní plyn v České republice. Zapojuje se také Energetický regulační úřad. Je tedy vidět, že tu máme poměrně velký problém.

Foto: Shutterstock

Rozbité kotle

Důvodem potíží by mohl být vyšší obsah sirovodíku, který obsahuje například plyn z Norska. Ten se navíc v potrubí mísí s plynem z dalších zdrojů a vzniká tak směs, která potrubím dosud neproudila. To bylo zvyklé v podstatě výhradně na ruský plyn, od něhož jsme se nicméně zřejmě již definitivně odstřihli.

Odborníci zatím poměrně vágně doporučují pouze pravidelné revize plynových kotlů a dalších spotřebičů. Pokud jde o výstavbu nových budov, tam by brzy měla být přijata určitá obecná doporučení, která by měla zabezpečit předcházení problémů.

Lidé však teď žijí v obavách, zda se jim v důsledku nového plynu nezničí jejich plynový kotel. Pakliže by k tomu začalo docházet ve větší míře, bylo by to skutečně paradoxní. V některých zemích se totiž už začíná uvažovat o zákazu plynových kotlů, přičemž tento stav by to zcela jistě ještě urychlil.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Antonín
Antonín
1 rok

Pokud vím, je nutno přenastavit kotel na nový druh paliva. Stejně jako auto jezdí na benzín 95, 98, nebo 100. Při přechodu na jiný se přenastavuje motor automaticky, nebo se musí přeseřídit servisem. V závislosti na citlivosti motoru. A toto je to samé. Proč stále vypouštíte poplašné zprávy a strašíte lidí? To by mně zajímalo kdo takkové stupidity a demagogie platí. Nebo se jedná o psychickou nemoc reportéra?

Jan
Jan
1 rok

Tyhle hlouposti si nechte pro voliče ANO nebo SPD ti vám to sežerou.Kozel topí jak má a sporák tak.Spiš bych řekl že má větší výhřevnost.

Jiří
Jiří
1 rok
Reply to  Jan

Každý nechrápe s kozlem v posteli,aby ho v noci hřál, hlavně kozel nepotřebuje plyn! Takže věřím,že Vám to doma všechno funguje na 100%. Fialko Pekarová

Jiří
Jiří
1 rok
Reply to  Jan

A hnus Fialovej topí v kozli. Ty jo kde jsi ho sehnal? Co mají podle tebe společnýho voliči ANO a SPD s plynem?