Mohlo by se zdát, že ceny energií už jsou vyřešenou záležitostí. Poté, co totiž loni vystoupaly na rekordní úrovně, začaly na burzách klesat, což vede k určitému uchlácholení se, že jsme z nejhoršího venku. Jenže opak je pravdou. Pro řadu lidí totiž energetická krize teprve začíná.
Je to velký problém
Ceny elektřiny a plynu mají poměrně značný doběh. Mnoho domácností tak ještě loni těžilo z toho, že měly energie zafixované, a tak se jich vlastně zdražování vůbec netýkalo. Jenže to významné části z nich koncem roku skončilo a další to teprve čeká. Se začátkem nového roku také přišly dražší ceníky dodavatelů.
Ačkoliv totiž ceny elektřiny a plynu na burzách klesají, stále jsou velmi vysoké. Jen si vzpomeňte na podzim roku 2021. Už tehdy se řešilo, že jsou ceny těžko ufinancovatelné. A od té doby raketově rostly. Pak zase spadly, ovšem jsou stále někde na úrovni začátku loňského roku. Navíc dodavatelé případné poklesy do svých cen promítají až se zpožděním a tehdy, kdy se zlevnění ukáže být trvalejšího rázu.
Bohužel tedy stále platí, že někteří lidé se v důsledku energetické krize dostanou do nemalých problémů. Poměrně velké množství domácností si v minulosti špatně zvoleným vytápěním vyrobila doma doslova past, která je teď bude stát velké peníze.
Jsou to zejména ti, kdo vytápějí elektřinou. Takových domácností přitom není zrovna málo, přibližně 800 tisíc. Nacházejí se jak v rodinných domech, tak i bytech. Často přitom v horských a podhorských oblastech, kde navíc panuje chladnější počasí a potřeba vytápění je větší.
Řešení je obtížné
Elektrické topení bylo v minulosti výhodné, protože jeho zřízení nestálo tolik a bylo poměrně ekologické. Sice nikdy nebylo tak efektivní jako plyn ale když elektřina stála šedesát haléřů za kilowatthodinu, nikdo to příliš neřešil. Ovšem ve chvíli, kdy se dosáhla desetinásobku, a to ještě jen díky zastropování, už je to úplně jiný příběh.
Pakliže dnes silová elektřina stojí šest korun za kilowatthodinu, může domácnost vytápějící elektřinou platit klidně 200 až 300 tisíc korun za svou spotřebu. A to se dá utáhnout jen velmi obtížně.
Celou situaci navíc zhoršuje skutečnost, že tento způsob vytápění se často nachází v domech, které nejsou úsporně řešené. Nemají například ani nová okna nebo zateplení. Právě na tyto domácnosti teď míří program Zelená úsporám Light. Dostanou dotaci ve výši 150 tisíc korun, aby mohly provést alespoň základní úsporná opatření a účet za elektřinu se jim snížil.
Foto: Shutterstock
Cena zde uvedená není konečnou cenou, za energie. Je jednou taková, mnoho lidí o tom neví co je teprve čeká. ČEZ ten neumí vystavit fakturu bez chyb, jsou značně nepřehledné. Hledejte si to, znají ale způsoby jak mají okrádat zákazníky, jen ty faktury ty jim nejdou tak dobře..
Dobrý den, burza je výdobytek moderní doby, energie by měli být státní a měl by je regulovat stát. Ti co prodali ve jménu zisku naší energetickou soběstačnost, by měli být bez milosti odsouzení s náhradou škody a měl by jim být zabaven majetek, i ten který nechali napsat na své příbuzné.