Češi mohou od státu dostat velké peníze. Musí ale udělat jednu věc a vůbec o tom neví

Řada českých domácností se v důsledku zvýšených nákladů na energie a potraviny ocitla v problémech. Nemusí jít vyloženě o existenční nouzi, ale skutečnost, kdy už je rozpočet velmi napjatý a navíc hrozí ještě zhoršení situace.

Pomoc pro každého

Lidé mají přitom často pocit, že aby vůbec mohli od státu získat nějaké peníze ve formě příspěvků, musí spadnout až na dno. Tak tomu ale není. Záchranná síť funguje mnohem dříve, ale jak ukazují údaje ministerstva práce a sociálních věcí a zároveň odhady organizace PAQ Research, lidé o tom neví.

Jak jinak si vysvětlit skutečnost, že příspěvek na bydlení, což je nejsnadněji získatelná pomoc, čerpá pouze přibližně pětina domácností, které na něj mají nárok. Odhadem jde až o půl milionu domácností, přičemž jejich počet s rostoucími cenami stále stoupá.

Podle průzkumu se ukazuje, že spousta lidí žije v domnění, že na příspěvek nárok nemá. Přitom prozkoumání jejich situace ukázalo, že by ho klidně mohli čerpat. Velmi hrubě lze říct, že na příspěvek má nárok ta domácnost, která za výdaje na bydlení, kam se počítá nájem i ceny energií a nejrůznějších poplatků, vydává více než 30 % svých příjmů.

Foto: Shutterstock

Nemějte ostych

Takových lidí je přitom po nárůstu cen energií poměrně dost. Navíc na ně tlačí i další rostoucí náklady, jako jsou rostoucí ceny potravin nebo služeb. Požádat o příspěvek tedy není žádná ostuda. Bohužel i tento pocit je jednou z příčin, proč si lidé o pomoc nezažádají.

Mezi ty další zmiňované potom patří značné administrativní náklady, které jsou s výplatou spojené. Je třeba vyplňovat dlouhé formuláře a žádat o příspěvek každé dva měsíce. Na druhou stranu je to logické, státní pomoc musí být hlídána a je v zájmu všech, aby byla vyplácena těm, kdo ji opravdu potřebují a nebyla zneužívána.

Možné jsou také situace, kdy lidé o příspěvek žádali před časem, ale ještě na něj neměli nárok. Jejich situace se ale mohla znovu posunout k horšímu a další žádost tak již může být úspěšná. Zároveň už o příspěvek lze žádat online, což zvyšuje jeho přístupnost.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments