Jde o jednu ze standardních součástí zaměstnaneckého vztahu. Pakliže nejste schopni práce, obvykle z důvodu, že vám není dobře, máte možnost požádat o pracovní neschopnost. Ta může být i poměrně dlouhá a trvat třeba pár týdnů nebo i měsíců.
Máte své povinnosti
Většina lidí využívá této možnosti výjimečně, jen když už opravdu není zbytí. Najdou se ale bohužel i tací, kteří tohoto nástroje zneužívají. Jednoduše si nechají vystavit neschopenku, aniž k tomu mají důvod, a následně třeba pracují někde jinde a pobírají dva příjmy. Případně jim nic není, nekurýrují se doma a běhají po městě.
Tito lidé ale zapomínají, že se mohou stát předmětem kontroly. V rámci vystavení neschopenky totiž také sdělujete adresu, na které se budete v tomto období zdržovat. Pozor, nemusí jít o vaše trvalé bydliště, ale skutečně tu adresu, kde budete k nalezení.
Jaké jsou vaše další povinnosti na neschopence? Jsou poměrně značné a není to jen tak. Případnou změnu adresy vám musí schválit lékař, máte povinnost označit byt a zvonek jmenovkou a mít u sebe doklad totožnosti a doklad o pracovní neschopnosti. Stejně tak můžete danou adresu opustit pouze v době povolených vycházek. Jinak tam zkrátka musíte setrvávat.
Jen tak na to nevyzrajete
Nezapomínejte na to, že nejde jen tak o nějaká měkká pravidla, která není třeba dodržovat. Naopak, můžete se stát předmětem kontroly. Tu v prvních 14 dnech může provést zaměstnavatel, pokud má podezření na nějakou tu nekalost, ale také Česká správa sociálního zabezpečení. Kontroly probíhají už od prvního dne až do ukončení pracovní neschopnosti.
Někdo by se snad mohl pokusit na celou záležitost vyzrát tím, že se přes den na dané adrese skutečně bude zdržovat, a v noci potom vyrazí na pořádný tah. Ani to se ale nemusí vyplatit. Kontrola totiž podle mluvčí ČSSZ není omezena na denní dobu, která by odpovídala pracovní době v kalendářním týdnu. To znamená, že kontrolor může dorazit klidně ve dvě hodiny ráno v neděli.
A co když už u vás kontrola jednou proběhla? Znamená to snad, že po zbytek neschopenky už máte klid? Tak tomu opravdu není. Kontrola totiž může dorazit klidně každý den. Obvykle se tak neděje, ale pakliže existuje důvodné podezření, je to na místě.
Foto: Shutterstock
Víte co je zatím jediné co nechápu když je mi špatně tak přece můžu jít spát protože mi není dobře A co když tu kontrolu za spím jak to obhájím
Dobrý den, konečně že se někdo podívá na nemocenské,co úmyslem zneužívají, nemocenské dávky,je hodně lidí co mají v sobě drzosti a dělají na černo, konečně že se podívá,pan -Jurecka,a zdravotní pojišťovna na lidi co zneužívají nemocenské dávky, konečně a třeba je tvrdé trestat, jsem za odhalení, nesnáším vychcani lidí, kterých je hodne,s pozdravem Jan Hanák PRAHA 8 -Kobylisy.
ve 2 hod. ráno by do kecafonu sršely jen sprostá slova. noční klid. ani bych nevěřil, že by to mohla být kontrola, ale nějaký opilec či bezdomovec. 😕
A co se stane když nebudu doma to už nenapisou. Vezmou mi těch pár korun co ztoho dostanu?
Kontrolovat můžou od 6.00 do 22.00 hod.
Ono je to přejde , až pár prvních inovátorů dostane v noci nakládačku . 😂
Z vlastní zkušenosti. U našeho rodinného domu, které je opatřeno kamerami taktéž i naše soukromé parkoviště, zaparkovalo auto. Po celou dobu cca 19min muž seděl v autě a něco si tam zapisoval. Když jsem přicházela k našemu parkovišti a k domu zaujalo mě auto, které tam stojí. Tak rovnou k němu zeptat se ho zda nepotřebuje pomoci. Zaklepala jsem mu na okenko. Žádný dobrý den nebo tak něco. Spustil na mě ať ho neruším protože pracuje. Tak jsem ho upozornila že je na soukromém pozemku ať táhne pracovat jinam. Při odjezdu hodil k sousedům do schránky nějaké papíry. A teď… Číst vice »
Zrovna mám zápal plic a opravdu se necítím na to někde běhat. Vždyť i výlet do laborky je vysílající. Ale popravdě, ve 2 ráno? To se na mě asi nikdo nedovolí, nehledě na to, než se vyhrabu z postele a dojdu ke vchodu, tak tam nikdo nebude
Je to už 25 roků , když jsem byla na operaci obou nohou ” Halux” . V říjnu mě operovali a potom doma to byla hrůza , spatne se to hojilo, nohy ovázané , backory jsem měla k nohám přivázané jako sněžnicemi, hrůza a do toho pravidelně každý den kontrola v 8,30 hodin , stejna žena kolem 35 roků , viděla jak jsem na tom a přesto jsem musela do prizemi , se ukázat , bylo větrno , padal už sníh , bála jsem se že na chodbě , kde bylo mokro , ze uklouznu . To trvalo týden a… Číst vice »
Ve 2 ráno nejsem povinen nikomu otevírat. Doporučil bych autorce článku přečíst si patřičný zákon, a pak teprve o tom psát. Přijít mohou, ale to je tak vše. Pokud spím, neslyším a s tím nic víc nikdo nenadělá.
Přesně tak. Noční klid navíc u nemocného nesmí nikdo rušit.
A ještě, když si vezmete prášek na spaní…..
Přesně tak,taky bych autorce doporučil to samé,jinak by mě zajímalo,kdo by někomu otevíral dveře ve 2 hodiny ráno, úplný nesmysl.jinak když spím tak spím,ani státnímu zaměstnanci nejsem povinen otevírat dveře,pouze v opodstatněných případech