Vajíčka jsou pro nás tradičním velikonočním symbolem i pokrmem, a proto po nich před jarními svátky vždy roste poptávka. Potřebujeme jich více, abychom je mohli barvit a zdobit. I když malí koledníci možná dávají přednost těm čokoládovým, zdobená vajíčka k Velikonocům a velikonoční výzdobě neodmyslitelně patří.
Jak poznáte původ vajec
V souvislosti s tím se každoročně množí dotazy ohledně jejich značení. Kupující nejčastěji zajímá, jak poznat původ vajec a formu chovu. Pokud máte vajíčka vlastní nebo přímo od chovatele, ta samozřejmě žádná značení nepotřebují. Jejich původ je jasný. Těm ostatním možná pomohou se zorientovat následující řádky.
Základ je na skořápce
První číslo informuje, z jakého pochází chovu. 1 označuje vejce slepic chovaných ve volném výběhu, 2 z halového chovu, 3 z klecového a 0 označuje vejce ekologická. Dále na vejci najdete kód země, ze které pochází. Označení „CZ“ znamená, že bylo vejce sneseno v České republice. Pokud je na vejci zkratka „PL“, jedná se o vejce z polského chovu, „DE“ značí, že jsou od německého chovatele atd.
Za kódem země následuje řada číslic, identifikujících konkrétní chov. Stačí zadat čtyřčíslí, uvedené na vejci za kódem „CZ“ do odkazu na stránce Vyhledávání producenta konzumních vajec a budete mít hned jasno. Platí to ale pouze pro vejce českého původu.
A co když se údaje liší?
Země uvedená na krabičce či platu vajec se ale může lišit od země, uvedené na skořápce vajec uvnitř obalu. Ta na krabičce totiž značí původ třídírny a je běžné, že třídírna nakupuje vejce od chovatelů v jiné zemi. Chcete-li tedy skutečně znát zemi původu vajec, musíte se podívat na údaj na skořápce.
Na obalu od vajec se nachází ještě další informace. Kromě údajů o firmě či počtu kusů v balení tam naleznete také hmotnostní skupinu, která je určena zkratkami S, M, L či XL. Dále datum minimální trvanlivosti (maximálně 28 dní po snášce) a doporučení pro uchování vajec v chladu. Nesmí chybět ani slovně vyjádřený způsob chovu nosnic. Vejce musí být uchovávána při teplotě v rozmezí od +5 do +18 °C a prodávat se mohou nejpozději 7 dní před uvedeným datem minimální trvanlivosti.
Pokud se prodávají už uvařená a barvená vejce, jsou považována za vaječný výrobek nebo výrobek z vajec. Jejich minimální dobu trvanlivosti a podmínky skladování určuje výrobce a na obalu musí být uvedeno jeho identifikační označení.
Foto: Shutterstock