Češi netuší, jak používat hlavice na radiátorech. Na kolik zatopíte na jedničku a na pětku?

Ve většině domácností jsou radiátory opatřeny termostatickým ventilem s hlavicí. Díky těmto se reguluje průtok v radiátoru a lze tak ovlivnit teplotu v místnosti. Přivíráním ventilu se snižuje průtok radiátorem a tím i množství tepla proudícího do místnosti. Naopak otáčením hlavicí na vyšší stupeň se průtok zvyšuje a tím i teplota v místnosti.

Správné nastavení je tedy velmi důležité. Aktuálně jsou na trhu k dostání nejen manuálně ovládané hlavice, ale také digitální termostatické hlavice. Oboje jsou vhodné jak do rodinných domů, tak do bytových domů. Výhodou digitální hlavice je možnost ovládání na dálku pomocí mobilní aplikace a nastavení různé teploty v čase. Samozřejmě tato funkce nevylučuje možnost manuálního ovládání.

Význam čísel na termostatických hlavicích radiátorů

Víte kolik stupňů představují jednotlivá čísla na termostatických hlavicích radiátorů? Nastavení se může mírně lišit dle výrobce. Obvykle čísla odpovídají těmto teplotám:

*  = minimální teplota 6 °C

  1. = 12 °C
  2. = 16 °C
  3. = 20 °C
  4. = 24 °C
  5. = 28 °C
Foto: Shutterstock

Nejčastější chyby při vytápění

Nejčastější chybou při vytápění domácností je úplné vypínání topení. Pakliže odcházíte z bytu či domu, topení zcela nevypínejte. Vhodnější je snížit vytápění o zhruba jeden stupeň a domácnost temperovat.

Také větráním přes noc pomocí ventilace, se ztrácí z domácnosti velké množství tepla. Pokud chcete v zimě vyvětrat, doporučuje se intenzivní větrání, a nikoliv otevření okna přes celou noc. Pod intenzivním větráním se skrývá otevření okna dokořán na maximálně 10 minut. Za tuto dobu nedojde k prochladnutí stěn.

Ke ztrátě tepla dochází také v případě, když je topení zakryto a teplo nemůže proudit do prostoru. Může se jednat o zakrytí topení sušákem na prádlo, závěsy nebo nábytkem.

Doporučené nastavení teploty

Domácnosti se zpravidla vytápí dle pocitové teploty. Lze však nalézt i doporučované nastavení teplot pro jednotlivé pokoje. V obývacím pokoji teplota okolo 20 °C (stupeň 3), v chodbě, kde se nezdržujete kolem 14 °C (stupeň 1 – 2), v ložnici 18 °C (stupeň 2,5) a v koupelně okolo 24 °C (stupeň 4). Důležité je také nastavení teploty v dětském pokoji. Vždy je dobré zohlednit, zda máte malé děti, které se pohybují spíše po zemi, nebo větší, které si hrají či sedí u psacího stolu.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments