Zdá se, že po letech váhání a přešlapování je to konečně tady. Pravděpodobně dojde ke zrušení jedné z velkých finančních výhod, které Češi velmi rádi využívají. Ačkoliv totiž lidé v tuzemsku nevyužívají bankovních služeb nijak aktivně, jeden produkt si doopravdy oblíbili a dá se říct, že ho nějakým způsobem využívá nebo využíval skoro každý.
Už to neplní účel
Je otázkou, zda je tedy jeho rušení moudré, když jinak lidé podle odborníků nechávají peníze raději ležet na běžném účtu. Takto se jim alespoň nějakým způsobem zhodnocovaly. Pokud ale stát zvýhodnění zruší, dá se očekávat, že tento finanční produkt čeká masivní odliv klientů.
Řeč není o ničem menším než o stavebním spoření. To je zde státem dlouhodobě podporováno a mnozí to berou jako naprostou samozřejmost. Je nicméně pravdou, že už v minulosti se podpora osekávala. Teď na to zřejmě přišla řada znovu a ve hře je dokonce i její kompletní zrušení.
Pro představu je potřeba říct, že stavební spoření má uzavřeno přibližně třetina všech Čechů, což je obrovské číslo. Vedle běžného účtu tak jde dost možná o vůbec nejvyužívanější finanční produkt. Nejrůznější důchodová spoření si o takovém zájmu mohou nechat jen zdát.
Je ale také pravdou, že se stavební spoření v poslední době od svého původního účelu do značné míry odklonilo. Velká část lidí ho využívá jen ke zhodnocení prostředků a k tomu, aby od státu získala příspěvek, na který by jinak nedosáhla. To je ale podle ekonomů zase nespravedlivé vůči těm, kdo stavební spoření nemají. Příspěvek se totiž vyplácí ze státního rozpočtu, na který se skládají všichni občané. Jaký je přitom důvod zvýhodňovat jednu skupinu?
O kolik vás připraví
Ministr financí už veřejně přiznal, že je to právě stavební spoření, které přijde na řadu zřejmě už s první vlnou škrtů. Ačkoliv nejde o významnou částku, stále to jsou každoročně miliardy korun, které musí stát na podporu vydávat.
Je každopádně otázkou, jak úprava stavebního spoření nakonec dopadne. Ekonomové by nejraději viděli kompletní zrušení podpory. To však připadá v úvahu pouze u nových smluv, o které pak lidé zřejmě ztratí zájem. U těch již uzavřených, které lze navíc prodlužovat, nelze podporu zrušit zcela. Je nicméně možné ji významně snížit. Jak už jsme uvedli, v minulosti k tomu došlo. Původně totiž roční příspěvek činil dokonce 4500 korun, dnes jsou to dva tisíce.
Foto: Shutterstock
Prostě stát chce hospodařit. A kde může brát? Multimilionaru je málo, chudých mnoho. Bohatí ho drží (svobodné volby jsou svobodné jenom tím, že si můžeš vybrat nikoliv z jedné bandy,nýbrž z pěti ). Tak se bere chudým a střední vrstvě, včetně podnikatelů a živnostníků!
Nebylo by lepší, kdyby místo zrušení příspěvku, podmínili výběr peněz k původnímu účelu stavebního spoření?
Doklady z nákupů materiálů na stavbu, rekonstrukci nebo od notáře na vyplacení sourozence, koupě bydlení…
To už by celkově omezilo množství lidí, kteří stavebko využívají (třeba moje kolegyně na plastiku).
A pokud chtějí někde ušetřit, měli by začít omezovat podpory pro praceschopný lidi, kteří alespoň část roku oficiálně neodpracují apod.
A mohu vědět, proč by to nešlo zrušit podporu u již uzavřených smluv??? Státu nedělá problém obírat lidi o peníze a porušovat smlouvy, tak proč to najednou nejde? Přijde dopis, že se mění podmínky smlouvy a že si má člověk přijít podepsat novou, nebo bude spoření zrušeno a vyplaceno… Je to tak lehké, ale oni zase budou dělat zle mezi lidma… 🙁