Neděje se příliš často, aby lidé mohli takto snadno přijít k penězům od státu navíc. Tentokrát je to navíc skutečně lukrativní. Spousta Čechů si totiž tímto způsobem může přilepšit už napořád. Jednoduše se jim navýší důchody o tisíce korun každý měsíc. A to už jim nikdo nevezme.
Každý to chce
Celé to vzniklo v důsledku disproporcí daných mimořádnými valorizacemi důchodů tento rok. V jejich důsledku se tak vyplatí požádat o důchod předčasně a nikoliv až příští rok. Existuje na to přitom klička, kdy si stačí nechat důchod vypočítat právě letos, ovšem s odloženou výplatou. Reálně do něj pak nastoupíte až příští rok.
Celá záležitost se velmi rychle rozkřikla. Ostatně, tento postup lidem doporučovaly i samy úřady. Prakticky každý, kdo má na tento postup nárok, kdy jde především o osoby, jež by šly do důchodu jinak příští rok, se teď snaží si vyšší penzi zajistit.
Česká správa sociálního zabezpečení teď informovala, že zájem lidí je opravdu značný a že jednotlivá pracoviště okresních správ sociálního zabezpečení jsou doslova zavalena lidmi, kteří přišli celou věc řešit osobně. Úřad upozorňuje, že osobní návštěva je aktuálně velmi problematická a můžete čekat i hodiny, než na vás přijde řada, případně budete muset přijít dokonce jindy.
Rozdíl je obrovský
Osobní návštěva přitom není nutná a lze doporučit, aby lidé žádali spíše elektronicky nebo poštou pomocí příslušných formulářů. Jak už tomu tak ale bývá, lidé nechtějí nic moc studovat a rádi si vše nechají vysvětlit na místě pracovnicí, která s nimi formulář vyplní.
Málokdo se přitom chce nechat ochudit o možnost mít už napořád vyšší důchod, z něhož se mu navíc budou vypočítávat další valorizace. Rozdíl může být skutečně značný. Například člověka s průměrnou mzdou by v příštím roce byl vyměřen důchod 20 537 korun. Pakliže ale požádá letos, bude po lednové valorizaci pobírat 22 422 korun. To už je rozdíl téměř dva tisíce korun.
Foto: Shutterstock
Jaká klička? Vždyť oni sami nic nevědí. Každým rokem mění pravidla, plán žádný do budoucna sami nemají !
Můžete mi vysvětlit, jak není nutná osobní návštěva viz. http://www.cssz.cz, kde máte ten formulář????? Žádost o důchod podává sám občan, a to na OSSZ podle místa trvalého bydliště, v Praze na kterémkoliv územním pracovišti PSSZ. Žádost o důchod se podává osobně, případně je možné k tomuto úkonu zmocnit jinou osobu na základě udělené plné moci (nevyžaduje se její úřední ověření). Žádost s žadatelem sepíše odborník oddělení důchodového pojištění. Žádost o starobní důchod je možné podat nejdříve čtyři měsíce před požadovaným dnem přiznání důchodu. Později je to možné kdykoliv. U předčasného starobního důchodu však platí, že jej nelze přiznat zpětně, ale nejdříve od data podání žádosti. Podat žádost o důchod… Číst vice »