Málokterá domácnost v dnešní době nemá myčku. A určitě mi dáte za pravdu, že byste si bez ní už jen těžko zvykali. Občas ale můžete být s jejím fungováním nespokojeni. Většinou proto, že děláte nějaké chyby. Možná do ní nevkládáte nádobí správně nebo používáte nevhodný program.
Sůl a leštidlo jsou důležité
Nezapomínejte doplňovat sůl. Jejím úkolem je změkčovat vodu. Tvrdá voda s vysokým obsahem vápna ztěžuje rozpouštění mycího prostředku. Nezapomínejte ani na leštidlo. Pomáhá vyhnout se na nádobí nevzhledným skvrnám od vody. Leštidlo je potřeba doplňovat častěji než sůl.
Vždy platí dnem vzhůru
Myčku je nutné plnit správně. Spodní koš je místem, kde probíhá nejintenzivnější čištění. Proto tam patří nejšpinavější nádobí, jako jsou hrnce, pánve nebo talíře. Vždy je vkládejte znečištěnou stranou dolů. Talíře patří svisle do stojanu a není potřeba mezi nimi nechávat více místa, než stojan umožňuje. Nemusíte je tedy pokládat do každého druhého otvoru stojanu.
Pokud má vaše myčka dole koš na příbory, vkládejte je rukojetí dolů. Dlouhé nože s ostrou čepelí můžete uložit i do horního koše mezi hrnky. Má-li vaše myčka místo na příbory v horní části, pokládejte nože ostřím dolů.
Skleničky, hrnky a šálky skládejte do horního koše dnem vzhůru, aby mohla voda účinně vymývat jejich vnitřky. Před zavřením nezapomeňte zkontrolovat, že ramena vodního ostřikovače nejsou blokována žádným nádobím.
Vyvarujte se přetížení stojanů, protože to brání důkladnému umytí nádobí.
Na programu záleží
Po vložení mycí tablety můžete spustit vhodný program. Rychlý cyklus trvá asi hodinu, používá vyšší teplotu, více vody a je vhodný k mytí jen lehce znečištěného nádobí. Delší intenzivní program je určený pro silně znečištěné hrnce a pánve a také využívá více vody a vyšších teplot.
Normální program je vhodný pro každodenní mytí nádobí, které není příliš špinavé, ani ho nepotřebujete umýt rychle. Program s vysokou teplotou bojuje hlavně s mastnotou a napečeninami. ECO program šetří vodu i energie, ale trvá i několik hodin a není vhodný pro silně znečištěné kousky.
Myjte i myčku
Nádobí před vkládáním není nutné oplachovat, určitě na něm ale nenechávejte zbytky jídel. A nezapomínejte myčku čistit. Přestože pracuje s horkou vodou a saponátem, sama se neumyje.
Je nutné pravidelně čistit filtr a celý její vnitřek omývat. Kupte si prostředek určený k mytí myček, který vložíte dovnitř a spustíte mycí program bez nádobí. Místo něj vám ale pomůže i obyčejný ocet, umístěný v šálku v horním koši. Nezapomínejte, že jen čistý spotřebič vám dodá čisté nádobí.
Foto: Shutterstock