Spoření se nemusí vyplatit. Úspory totiž ztrácejí na hodnotě

Něco takového tu v moderní historii ještě nebylo. Češi mají na svých účtech sice rekordní částky, což je důsledek zdejší tradice, kdy je zvykem spořit na horší časy. Teď se však ukazuje, že to nemusí být zrovna moudré rozhodnutí. Pracně vydobyté úspory se totiž doslova rozplývají před očima, a to právě v horších časech.

Spořit se nevyplatí

Momentálně dostává rčení o tom, že spořit se vyplatí, pořádně na frak. I pokud totiž máte dobře úročený spořicí účet nebo termínovaný vklad, s inflací vedete naprosto nerovný boj. Dnešní slušné úrokové sazby na účtech se pohybují kolem 5 %. Ale co je to proti oficiální inflaci, která dosáhla 16,2 %, a pokud by do ní nebyl započten úsporný tarif, potom dokonce téměř 20 %?

Možná si tak říkáte, jak je skvělé, že je na spořicím účtu dostáváte konečně alespoň nějaký slušný úrok. Vše je ale relativní. Mnohem lepší bylo, když vám banka třeba peníze neúročila, ovšem inflace dosahovala obvyklých 2 %. Potom vaše úspory ztrácely hodnotu tempem dvou procent ročně, což lze ještě snést.

Pokud ale dnes vezmeme dobře úročený účet a oficiální inflaci, dojdeme k závěru, že vaše peníze ztratí hodnotu přinejmenším o 11 % ročně. A to už je pořádná rána. Kdyby navíc nebylo různých statistických hrátek, byla by inflace ještě vyšší. A kdo nemá ani ten dobře úročený spořicí účet, ztrácí reálně ještě mnohem více.

Inflace je velmi zrádným fenoménem. V bance vám zdánlivě peněz přibývá, jenže jejich kupní síla slábne. Pokud by to takto pokračovalo, každý rok byste si za stejné peníze koupili přibližně o šestinu méně zboží a služeb.

Dlouhodobé znehodnocování úspor

A bohužel se zdá, že to tak nějakou dobu dál půjde. Centrální banka nám slibovala, že už koncem minulého roku bude inflace slábnout, jenže nestalo se tak. Naopak, dostala nový impulz a odrazila se od říjnového minima. V lednu by podle Lukáše Kovandy měla oficiálně dosáhnout míry 18 %.

Jedním z důvodů je skutečnost, že Česká národní banka drží úrokové sazby nesmyslně nízko. Při šestnáctiprocentní inflaci je úroková sazba ve výši sedmi procent naprosto nedostatečná a nedokáže cenové tlaky dostatečně tlumit. Ty se naopak v ekonomice zabydlují, a jak uvádí bývalý guvernér ČNB, hrozí, že tu budou mnohem déle.

Inflaci se však čelit dá. Jen je třeba mít peníze jinde, než na spořicích účtech. Ano, je třeba investovat. Mnozí na to však nejsou nastaveni, protože to představuje určité riziko. Přesto se ale vyplatí kupovat kvalitní dluhopisy velkých společností, případně osvědčené akcie ziskových firem. Tam je potenciál, že inflaci dokáží dlouhodobě překonávat.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments