Češi přicházejí o velké peníze. Stát je nadšený. V daňovém přiznání zapomínají na kolonku, která jim automaticky vrátí i desítky tisíc

Termín pro podání daňového přiznání se nenávratně blíží. Většina lidí ho musí podat do konce března, ale pakliže volíte elektronickou cestu, můžete si termín o měsíc prodloužit, tedy do konce dubna. Češi mají tuto událost většinou spojenu s nepříjemnými zážitky, obzvlášť když musí doplácet finančnímu úřadu peníze, které mezitím třeba už utratili.

Dost se na to zapomíná

Možná se to nezdá, ale ne vždy tomu tak je. V mnoha případech totiž naopak vrací peníze stát. A to z celé řady důvodů, zejména potom tehdy, když jste na zálohách uhradili více než máte zaplatit. Ale pozor, do celé hry ještě vstupují různé modely zaměstnání či výdělečné činnosti a také nejrůznější slevy, které je možné čerpat.

Daňoví poradci upozorňují především na jednu skutečnost, kdy lidé často přicházejí o nemalý obnos peněz. Jde o dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti. Ty jsou v Česku velmi oblíbené, protože v určitých případech s sebou nesou příjemné daňové benefity. Musíte je však umět využívat.

Obecně platí, že kdo si na DPP vydělá do 10 tisíc korun měsíčně včetně, má několik možností. Buď podepíšete takzvaný růžový papír a částka vám bude chodit celá s tím, že musíte podat daňové přiznání. Pro zjednodušení se ale používá jiná forma, kdy toto lejstro nepodepíšete a zaměstnavatel vám z částky automaticky sráží 15 %. V případě deseti tisíc korun výdělku měsíčně vám tak na účet přijde 8500 korun.

Foto: Shutterstock

Dostanete hezké peníze

To ale nejsou peníze nevratně ztracené, ba právě naopak. Jde totiž pouze o takzvanou zálohu na dani z příjmu. Lidé si však zapomenou zažádat o její vrácení. Díky slevě na poplatníka, kterou čerpá každý daňový poplatník, jsou totiž příjmy do přibližně 200 000 tisíc korun ročně fakticky nedaněné.

Pakliže jste si tedy vydělali třeba 120 tisíc korun za rok a na zálohách vám bylo sraženo 18 tisíc korun, rozhodně byste měli podat daňové přiznání. Protože finanční úřad vám na jeho základě částku vrátí. Pokud ale nepožádáte, prostě si ji nechá a vylepší tak státní rozpočet. A to by byla škoda.

Tento způsob práce je přitom v Česku velmi častý. Nevyužívají ho pouze studenti, ale třeba i lidé na rodičovské dovolené nebo studenti. Případně lidé, kteří takto vykonávají druhou práci.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
1 rok

Myslím, že je to krádež od státní správy, neboli od státu