Češi přijdou o pořádné peníze, rozhodlo ministerstvo. Stát vás oholí ve velkém stylu, připravte se

Už je to naprosto jasné. Sanaci státního rozpočtu zaplatí občané. Ono to ostatně ani jinak dopadnout nemohlo. Hraje se teď spíše o to, kdo zaplatí kolik a jak rychle to půjde. Zatím se zdá, že to budou muset zatáhnout ti, kdo mají do kapsy nejhlouběji, tedy nízko a středněpříjmové skupiny a že se to martýrium potáhne pěkně dlouho.

Nejsou peníze

Opatření chystaná ministerstvem financí se vzhledem k výši strukturálních schodků zdají být nedostatečná, ale stejně budou bolet. Možná proto, že až vynechávají velký kapitál, který by mohl pomoci ze všeho nejrychleji. Podle současných plánů se mají nacházet úspory ve výši 70 miliard korun ročně. Jenže teď jsme ve stavu, kdy státní kase každoročně chybí mezi 300 až 400 miliardami korun.

Tímto tempem to budeme dohánět velmi pomalu. Navíc když se ukazuje, že mnoho propočtů ministerstva financí vůbec nevychází. Teď se například ukázalo, že na tolik skloňované dani z mimořádných zisků letos nevybere 100 miliard, ale pouze 40. To znamená, že veškeré úspory navíc půjdou jen na vyrovnání tohoto minusu, který už je navíc zasazen ve státním rozpočtu.

Jak prohlásil ministr financí, jsou jen dvě cesty, jak sanovat státní rozpočet. A to navýšením daní nebo snížením výdajů. V Česku se půjde kombinací obou cest.

Foto: Shutterstock

Bude to tvrdé

Na jedné straně se chystají navýšení daní. Půjde předně o daň z nemovitosti, která se má zdvojnásobit, a také o daň z přidané hodnoty, kdy bude zrušena nejnižší sazba a řada služeb a produktů z ní bude přesunuta rovnou do té nejvyšší 21%. Dopad to bude mít hlavně na nižší vrstvy, pro které představuje DPH nejvyšší zátěž, protože za základní věci utrácejí poměrově největší část příjmů. Navýšení se teď má týkat třeba vodného a stočného, tepla, kulturních akcí nebo rekreačních služeb.

Do toho navíc nízkopříjmové domácnosti přijdou o řadu výhod. Chystá se osekání sociálních výdajů, což je na jedné straně dobře, ale pokud je někdo opravdu potřebuje, neuslyší to rád. Skončí také různá daňová zvýhodnění, například sleva na manželku, což opět zasáhne hlavně středněpříjmové domácnosti. Stejně jako zrušení státního příspěvku na stavební spoření.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
1 rok

Tak nemáte tu pakáž furt všichni volit to už se vědělo dávno před volbami jak to bude že Budem srát potenku a chlap se samopalem bude hlídat přibitej kus tvrdýho chleba na zdi.je třeba vyrazit do ulic,nechodit do práce nekouřit atd žádná Pražská defenestrace ale týče a vypráskat ty parazity národa jak to udělaly jinde ve světě.rád se přidám mě to už sere na max.

Jaromír
Jaromír
1 rok

Ať už jdou vážně do prdele, člověk cely dny jen tráví v práci a ma co dělat aby vůbec vyšel s penězi do příštího měsíce. Tohle už je opravdu strašné. Měli by si ti hajzlové ve vládě stáhnout prachy minimálně na polovinu. Ono by je to pak rychle přešlo. Do roka by nikdo z nich neměl bokem ani hovno, protože to co mají nahrabáno by do roka utratily. Opravdu nehorázné.

Lenka
Lenka
1 rok

Jak dlouho,budete pokoušet slušné lidi. Zrušením sociálních příspěvků mladým rodinám jen ublížite,když je současný stav tolik neudrzitelny,vymyslete jiný, který by jim pomohl. Třeba Spoření mladých se státní podporou a bezúročné půjčky na bydlení. Mladi dostanou chuť do života a bude se rodit další pokolení. Proč zvedat daň z nemovitosti,každý ,kdo mohl si postavil dům ze zdanenych výdělků, koupil zdaneny materiál na stavbu,postavil si jej svépomocí,nikdo mu za to,že to postavil nedal ani korunu,pracoval v zaměstnání, pak na stavbě, byli jste mu Pomoct? Ne,tak za co chcete daň, když ani na následnou opravu nepřispěje stát. V tomto případě je nejlepší nic… Číst vice »