Trouba je v domácnosti užitečným pomocníkem při přípravě pokrmů i dezertů. Jistě se těšíme na vonící dobroty, které vytáhneme z trouby. O něco méně se těšíme na chvíle, kdy musíme spotřebič důkladně vyčistit. Poradíme vám, jak si ušetřit práci při čištění trouby.
Připečené zbytky na stěnách trouby
Při pečení vzniká mnoho výparů a mastných skvrn. Jakmile se troška pokrmu dostane mimo nádobu, okamžitě dojde k jeho připečení a následné čištění je zdlouhavé a namáhavé. Šťastní jsou ti, kteří vybrali troubu s pyrolýzou. Za vysokých teplot se nečistoty samy sloupnou a následně je stačí setřít vlhkým hadříkem. Pokud nemáte troubu s uvedenou vymožeností, budete si muset pomoci jiným účinným trikem. Speciální směsí, kterou umístíte do trouby.
Jednoduché čištění trouby
Před samotným čištěním trouby si připravte směs do hrnce a ten poté zahřejte v troubě. Na kompletní čištění vám bude stačit větší hrnec se širokým dnem, bílý ocet a citronová šťáva. Namísto hrnce lze použít i velkou pánev, ta ale musí být vhodná do trouby, kontrolujte především rukojeť.
Směs na čištění trouby
Do velkého hrnce nalijte horkou vodu a přidejte sklenici bílého octu a citronovou šťávu z půlky citronu. Vše důkladně promíchejte a vložte hrnec do prostřední polohy v troubě. Zapněte troubu na maximální teplotu a nechejte směs probublávat alespoň 30 minut. Uvolněná čistící pára se okamžitě pustí do boje s usazeninami. Ty následně stačí odstranit vlhkou houbičkou nebo hadříkem.
Čištění za studena
Účinnou směs si můžete připravit i do rozprašovače a použít pro čištění trouby bez nákladného nahřívání. Nejprve ale na stěny trouby naneste pastu z jedlé sody smíchané s vodou. Tu nechejte působit přes noc. Druhý den pastu setřete a postříkejte vnitřek trouby rozprašovačem. Do rozprašovače smíchejte bílý ocet a vodu. Vnitřek trouby postříkejte, rošt vyjměte a čistěte samostatně. Připečené skvrny je nutné očistit plastovou špachtlí, vnitřek následně doleštíte vlhkým hadříkem.
Foto: Shutterstock