V domácnosti máme celou řadu věcí, které používáme automaticky, přesto neznáme přesně účel, způsob použití nebo pravidla pro bezpečný provoz. Podobně jsme na tom s kovovým kolíkem na přední straně zásuvky. Víte, proč je důležitý pro bezproblémový chod?
Běžné i designové elektrické zásuvky
Při rekonstrukci nebo výstavbě nemovitosti se detailně zabýváme výběrem zásuvek. Zajímá nás barva, vzhled i kvalita provedení. Je to možná naposledy, co přemýšlíme o tom, jakou mají jednotlivé díly u zásuvky funkci. Později už začneme používat zásuvky zcela automaticky a jediné, čím se budete trápit, je jejich trvalý nedostatek nebo umístění jinde, než potřebujeme, a to navzdory skutečnosti, jak pečlivě jsme plánovali.
Nutné součásti zásuvky
V běžné zásuvce jsou dva otvory a výrazný kovový kolík ve střední části. Kovová tyčinka má důležitou funkci. Je to zemnící kolík a je nutný pro zajištění bezpečnosti při používání elektrických zařízení. Pokud se stane, že elektrický proud unikne ze zařízení, je odveden na kabel. Kovový vodič pošle proud k zemnící tyči, která je zakopaná v blízkosti. Nadbytečný elektrický proud pak nemůže způsobit vážný úraz, protože namísto k tělu uživatele míří bezpečně do země.
Co se děje při zkratu
Pokud by došlo ke zkratu v připojeném elektrickém zařízení, jsou jeho elektrické vodiče v kontaktu se zařízením. V situaci bez zemního kolíku v zásuvce by došlo k tomu, že by proud prošel tělem každého, kdo se zařízení dotkne. A zásah elektrickým proudem může mít fatální následky. Zemní kolík je důležitým ochranným mechanizmem a zabraňuje vážným následkům při úrazech elektrickým proudem.
Otvory v elektrické zásuvce
Další dva otvory na elektrické zásuvce jsou spojeny na levé straně s fázovým a na pravé straně s nulovým vodičem. Rozmístění je cílené a opět slouží pro bezpečný provoz. Připojení elektřiny je možné samozřejmě jen jedním otvorem, ale elektrický náboj by pak proudil pouze do zařízení a v něm by se hromadil. Tím by opět rostlo riziko zásahu elektrickým proudem. Tok elektrického proudu z fáze (přívod energie) do neutrálního vodiče je nezbytný pro bezproblémový provoz.
Foto: Shutterstock
Bože můj, to je zase blábol! Nechápu, proč ta ženská píše o něčem, čemu absolutně nerozumí.
To by se měly zakázat veškeré spotřebiče s placatou zastrckou, které kolik vůbec neuzivaji. Křeček vám ho prekouse, dojde ke zkratu a….? 🤔
To je pro poučení nebo pro zasmání? Silvestr ještě není.
Tak to je teda kovbojka. To jsem se zasmál
Prosím vás, co to blábolíte? Já se kupříkladu nevyjadřuji k operacím ledvin nebo pečení zákusků, protože tomu nerozumím. Takový článek by ale měl psát člověk, který alespoň trochu tuší, o co jde. Autor bohužel o elektřině ví jen to, že ji musí měsíčně platit a že elektřina může zabíjet, tím ale jeho znalosti končí. Kolík v zásuvce je ochranný, ne zemnicí, a je spojen s ochranným vodičem. Zemněn je primárně v sítích TT, jenže u nás se nejvíce používají sítě TN-C-S, ve kterých je střední, tedy pracovní vodič také v rozestupech zemněn, ale po jeho rozdělení v rozvaděči na pracovní… Číst vice »
Naboj proudí do zařízení jednim otvorem a tam se hromadí. Tak to už je úplná bachorka. Tak hromadu elektrických nábojů nahromaděnych v zařízení jsem ještě neviděl. To jsem pracoval 50 let jako elektrotechnik.
Autorka se ještě zapomněla zmínit o funkci jističů a proudového chrániče. Ale to už je asi nad její chápání. Hlavně že se něco napíše a je za to honorář.
Blábol je ještě slabé slovo
Hlavně,aby se jí nehromadil proud v zařízení 🤣🤣