Pakliže se právě teď zaobíráte vyplňováním daňového přiznání, případně ho za vás dělá někdo jiný, možná vás zaujme tip, díky kterému si můžete za určitých okolností přilepšit o nemalé peníze. Jen dodejme, že daňové přiznání musí být odevzdáno do konce března, pokud ho podáváte klasickou papírovou formou, případně do konce dubna, pakliže tak činíte elektronicky.
Můžete o to přijít
Ale teď už k samotné věci. Mnoho lidí se domnívá, že daňové přiznání slouží pouze k tomu, abyste si spočítali, kolik peněz musíte odvést státu. Tak tomu skutečně často je, ale je třeba říct, že tomu tak být nemusí. Pokud totiž využijete veškerých možností, které máte, na maximum, můžete velmi dobře optimalizovat a klidně docílit toho, že vám stát peníze bude muset vrátit.
Avšak pozor. Stát vám je rozhodně nevrátí automaticky, když si přiznání vyplníte ve svůj neprospěch. Zatímco bude klidně zjišťovat a doměřovat, pokud byste měli platit méně, než kolik máte, pokud ošidíte sami sebe, vše se přejde mlčením. Z toho plyne, že si to musíte hlídat sami.
Nejčastěji se přitom chybuje a státu peníze nechává v rámci poměrně rozšířeného modelu, kterým je dohoda o pracovní činnosti nebo o provedení práce. Ty lze totiž pojmout hned několika způsoby, a to hlavně v nejčastějším případě, když vyděláte do 10 tisíc korun měsíčně.
Jak dostat peníze zpět
Jednou z možností je se zaměstnavatelem podepsat takzvaný růžový papír, který způsobí to, že budete na účet dostávat plnou částku, ovšem jednou za rok musíte podat daňové přiznání a tam si svou daňovou povinnost vypočítat. Častější je ale ten model, že se použije srážková daň ve výši 15 % a částka vám tak bude chodit už zdaněná. Nedostanete tak třeba 10 tisíc korun, ale 8500 Kč. Daňové přiznání v takovém případě podávat nemusíte, pokud nejste třeba ještě zaměstnáni.
To ovšem neznamená, že o tyto peníze musíte přijít. Tyto srážky totiž ve skutečnosti představují jen zálohu na dani. A právě v daňovém přiznání se můžete přihlásit o to, aby vám byla vrácena. Každý poplatník má totiž každý rok nárok na slevu na dani. A pokud se do ní vejdete, jakože v případě dohody do deseti tisíc korun ano, budou vám všechny zálohy vráceny. V případě výdělku 120 tisíc ročně si tak můžete požádat o vrácení přeplatku na zálohách ve výši 18 tisíc korun. Pokud tak ale neučiníte, státu tyto peníze zůstanou.
Foto: Shutterstock