Ne nadarmo se říká, že Češi jsou zemí zaslíbenou zahrádkářům. Jedna věc je, že tu lidé touží po vlastním bydlení, ovšem ideální představa mnohých není jenom nějaký ten byt, ale rovnou rodinný domek se zahrádkou. Za to jsou ochotni platit nemalé peníze.
Máte povinnosti
A ono není příliš divu. Kde jinde si totiž v příjemných jarních a letních dnech odpočinout, než právě na vlastním kousku pozemku, kam můžete vyjít pár kroky z domu. A jako bonus si tam můžete ještě něco vypěstovat. Jak vám řekne každý zahrádkář, vlastní rajče nebo paprika chutná úplně jinak než kupovaná.
Ovšem kdo má zahradu, musí se o ní také náležitě starat. Pojí se s tím zkrátka určité povinnosti a neexistuje, že se na to vykašlete. Pravdou je, že lidé mají zpočátku velké nadšení, které potom opadá. Nakonec zjišťují, že by jim vlastně bylo lépe v bytě a zahradu nechávají ležet ladem. To je ovšem počátek velkých problémů.
Na zahradě je totiž třeba vykonávat alespoň základní udržovací práce, aby vám nepustla. Taková divoká zahrada se může rychle vymknout z kontroly, což potom způsobí, že začne obtěžovat i sousedy, ať už přerůstajícími stromy nebo zápachem. A najednou je z toho malér, který začnou řešit i úřady. Ty už vám mohou napařit nemalou pokutu.
Mezi vaše povinnosti, pokud máte zahradu, patří mimo jiné i to, že ji několikrát za rok posekáte. I za neplnění této věci můžete dostat pokutu, jakkoliv se to stává jen ve výjimečných případech.
Mnohem větší pozor si však musíte dávat na oblíbené pálení věcí na zahradě. Možná si říkáte, že když je to váš pozemek, můžete si na něm dělat, co vás napadne. Ovšem zákon č. 86/2002 Sbírky o ochraně ovzduší jasně stanovuje, že můžete pálit pouze suché rostlinné materiály, dřevo nebo dřevěné uhlí.
Může to přijít velmi draho
Pakliže byste byli přichyceni při tom, jak pálíte například mokrou trávu, následoval by zcela neomylně trest. Pokuta se v takovém případě může vyšplhat na 150 tisíc korun.
Ještě vážnější případ je potom to, když pálíte trávu nebo jiné porosty. Tam se sankce může vyšplhat až na nějakých 500 tisíc korun. Pochopitelně to má dobrý důvod, o kterém by mohli vyprávět především hasiči. Mnohokrát už se stalo, že z takového nevinného pálení vznikla pořádná šlamastyka.
Čtěte také: Kdo má zahradu, obdrží letos 100 tisíc korun od státu. Češi to vůbec netuší a peníze jim zbytečně propadnou
Nejrůznější nařízení spojená s vaší zahradou tím ale v žádném případě nekončí. Musíte být například ohleduplní k užitečnému hmyzu a rozhodně ho nelikvidovat. Nelze ani poškozovat hnízda ptáků či chráněné rostliny. A dejte si také pozor na kácení stromů, které lze vykonávat jen v určitých částech roku.
Foto: Shutterstock
Přesně..
100tisic dávají majitelům zahrady a nikdo o tom neví,a na druhou stranu pokutují úřady za kde co..,Kocourkov nemlich..
Nic nového.U nás dokonce vymysleli,že nesmíš v neděli sekat trávu ani pouštět kdejake věci co dělají rámus.To říkám pořád.Asteroid jako naše tři země a je po problémů!!
S tou nedělí a zákazem je to v pořádku.Nač máme volné soboty,a pokud chceme ctít tradice ,neděle je den odpočinku.Jsem nevěřící,ale neděle je den klidu.Stále propagujeme zdravý životní styl a neumíme vypnout,jsme opravdu ještě lidí nebo roboti?
A kdo dostane pokutu za neudržování lesů a státních pozemků to by měla dostat pětilkoaliceb ta za to zodpovídá a ze svého