Nepříjemná vlhkost se občas objeví v každé domácnosti. Měli bychom jí věnovat pozornost, protože neřešená může vést až ke vzniku plísní na zdech. Často se objevuje schovaná za nábytkem, kde se jí daří nejlépe a my ji hned tak neobjevíme. Plísně nejen ničí malbu, ale mají nepříznivý vliv na zdraví nás všech. Nejvíce však škodí dětem, alergikům, astmatikům a starším osobám. A potíže způsobují i našim zvířecím kamarádům.
Vlhkost se v našich domovech objevuje nezávisle na ročním období. V zimě se s ní potýkáme, když topíme a málo větráme a v létě se zase více potíme. Kombinace tepla a vlhkosti je potom pro vznik plísní učiněný ráj.
Poradíme vám několik levných variant, jak s ní zatočit. V 1. řadě samozřejmě větrejte. V zimě alespoň pár minut denně a v létě klidně celou noc.
Sůl nejen nad zlato, ale i nad vlhkost
Vsypte kilo soli do nízké širší nádoby bez víka a umístěte ji třeba pod postel v ložnici nebo do kuchyně. Sůl veškerou přebytečnou vlhkost v místnosti spolehlivě zachytí a vstřebá. Je totiž jedním z nejvíce absorpčních prostředků, jaké v přírodě existují. Díky ní budou brzy vaše místnosti mnohem sušší.
Nasypat ji můžete i do staré ponožky, zavázat a zavěsit někam do prostoru. Třeba do skříně nebo prádelníku. Zlepšení byste měli zaznamenat už po dvou dnech. Když zjistíte, že sůl ve vaší nádobě zčernala nebo zvlhla, dosáhla nejvyššího možného stupně nasycení a musíte ji vyměnit. Více vlhkosti už nepojme.
Kočkolit nejen pro kočky
Vyzkoušet můžete i stelivo pro kočky. I ono má z logiky věci ohromnou schopnost pohlcovat vlhko. Nasypte ho do krabice a položte do vlhké místnosti. Raději ale někam na nepřístupná místa. Jinak si vaši mazlíčci mohou myslet, že jste ji tam nachystali pro ně.
Pokud kočky nechováte, můžete si ve specializované prodejně koupit stelivo silikagelové. Jsou to malé hladké průhledné kuličky, které nejsou vůbec prašné.
Soda bojuje nejen se špínou, ale i s vlhkem
Absorpční schopnosti má i jedlá soda. Nasypte ji do misky a položte třeba na okenní parapet. Jakmile ztvrdne, je to známka toho, že udělala, co mohla a je potřeba ji vyměnit za čerstvou.
Už nikdy nevyhazujte malé balíčky kulatého silikagelu, které najdete v krabicích od bot nebo dalších zakoupených předmětů. Vsypte je do nádobky a nechte položené někde v místnosti. Uvidíte, jak se budou postupně pohlceným vlhkem nafukovat a slepovat se dohromady.
Foto: Shutterstock
Vždy se mi líbí ten dodatek že “to zachránilo spoustu domácností”.jak ohleduplné.