Původně to měla být pomoc těžce zkoušené zemi. Ukrajina nedokázala vyvážet své obilí běžnou cestou po moři kvůli blokádě. A tak jí byla okolními zeměmi poskytnuta možnost exportovat svůj důležitý artikl po souši.
Dlouhodobé problémy
Mělo se přitom za to, že tyto země poslouží pouze jako transportní a ukrajinské obilí poputuje do zemí mimo Evropskou unii. Jenže to se nestalo. Ve skutečnosti zůstalo v Polsku, na Slovensku, v Maďarsku nebo Česku. Tyto země se teď potýkají hned s několika problémy. Předně protestují místní zemědělci, kterým byl tímto způsobem zničen trh. Obilí z Ukrajiny přijelo v obrovské míře a způsobilo pokles cen.
Také proto uvalily Polsko, Maďarsko i Slovensko na ukrajinské obilí zákaz. Česká republika se k nim zatím nepřipojila a je v tomto ohledu stále solidární. Začíná se však akcentovat další, byť přidružený problém. A tím je skutečnost, že má být ukrajinské obilí zamořeno toxiny a pesticidy, což mělo ukázat hned několik testů.
Nejde přitom ve skutečnosti o žádnou novinku. O problematičnosti tamního obilí se mluvilo už dlouho před současným konfliktem. Informoval o nich například Program OSN pro životní prostředí, a to již v roce 2018. Tehdy někteří zemědělci skutečně vypověděli, že se v zemi často používají levné pesticidy, které už jsou jinde zakázány.
Je to i maso a vejce
Na Ukrajině skutečně docházelo k používání nejrůznějších nepovolených chemikálií, což souviselo s nedostatečnou kontrolou státu, který už tehdy měl jiné problémy a teď je má tuplem. Těžko si představit, že by v dnešní době ještě ztěžoval život zemědělcům dalšími kontrolami.
Nejde přitom pouze o mouku. Proudí k nám také další zemědělské produkty z této země. Agrární komora České republiky například varovala před ukrajinskými vejci a drůbežím masem, které se k nám teď vozí. Tato produkce však prý nesplňuje standardy, které jsou běžné v zemích Evropské unie.
Agrárníci doporučují tyto výrobky nekupovat a soustředit se pouze na produkci z EU. Nemusí však být jednoduché to rozpoznat, protože často dochází k přebalování zboží na Slovensku nebo Polsku, čímž se změní i země původu.
Foto: Shutterstock