Češi už toho mají dost. Provalilo se, jak nekvalitní potraviny máme v obchodech. Takhle je poznáte

V našich obchodech se teď řeší hlavně vysoké ceny potravin, nicméně zapomínat by se nemělo ani na kvalitu. Zkuste si doma udělat pár experimentů, jak kvalitní potraviny jste si domů koupili.

Kvalitní suroviny přímo od zdroje

Základem zdravého životního stylu je vařit ze základních potravin a jíst co nejméně průmyslově zpracovaných surovin. Proto je ideální, pokud můžete brát maso, mléko, vejce, zeleninu a ovoce od lokálních farmářů a výrobců, kteří obvykle produkují kvalitní potraviny bez toho, aniž by je nějak chemicky dochucovali či konzervovali (často na to ani nemají technologie).

Bohužel za takové kvalitní potraviny se většinou hodně připlácí, a tak lidé raději nakupují v supermarketech ve slevových akcích.

Vyzkoušejte, jak kvalitní suroviny máte doma

Pokud se zajímáte o to, co jíte, jistě pravidelně studujete složení jednotlivých výrobků. Určitě vám to doporučujeme, když budete pečlivě hledat, jistě najdete kvalitní potraviny i v běžném obchodě.

Doma však můžete vyzkoušet pár experimentů, které vám ukáží, co jste si to vlastně koupili. Možná to bude i docela zábava.

Foto: Shutterstock

Máslo, které pouští vodu?

Kvalita másla je hojně diskutovanou otázkou. Každý, kdo občas peče dorty a dělá krémy, zřejmě někdy narazil na to, že máslo nepracovalo v receptu tak, jak by mělo. Nejspíš za to mohla jeho nižší kvalita.

Do másla někteří výrobci přidávají i jiný tuk (například palmový) a na váze a objemu mu přidávají vodou. Správné máslo by mělo mít mezi 80 a 90 procenty mléčného tuku, žádný obsah jiného rostlinného tuku a maximálně 16 procent vody.

Můžete vyzkoušet malý experiment. Nalijte si do hrnku horkou vodu a vložte do ní lžičku másla. Pravé máslo se rozpustí. To šizené se rozpadne na menší kousky, z nichž některé zůstanou plavat na hladině.

Pokus s mlékem

Podobný pokus můžete vyzkoušet i s mlékem. Nalijte si mléko do skleničky a přilijte k němu trochu octa. Kvalitní mléko se v kyselém prostředí začne srážet a vytvářet hrudky.

Rýže, která hoří?

V posledních letech se pravidelně objevují články o tom, že se v Číně začala vyrábět levná rýže, která je doplněna plasty. Nikdy to nebylo plně prokázáno a zřejmě se jedná o hoax, nicméně existuje jednoduchý pokus, jak zkusit, zda máte doma „opravdovou“ rýži. Ta totiž nehoří, zatímco ta, která by teoreticky obsahovala plastovou složku, by rychle vzplála.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments