Úřad si posvítí na internetový prodej

Není žádným velkým tajemstvím, že český státní rozpočet má nemalé problémy a propadá se do stále větších dluhů. Ideální by pochopitelně bylo, kdyby odpovědní lidé zavedli úsporná opatření, aby se tolik neutrácelo. Jenže tak stát úplně nefunguje. Ten raději najde nové zdroje příjmů, přičemž vždycky platí, že je kde brát.

Konec tolerance

Pokud někde platila určitá míra benevolence, kterou lidé mohli využívat, tak se jednoduše přitáhne. Teď to čeká stovky tisíc Čechů, kteří rádi obchodují na nejrůznějších tržištích a prodávají zde své věci, ať už použité nebo vlastnoručně vyrobené.

Dosud se tato tržiště, kam patří například Marketplace na Facebooku nebo třeba Aukro, ale také různé bazary, nacházela v určité šedé zóně. Lidé je mohli používat a přitom všeobecně platilo, že z příjmů a zisků nikdo neodváděl žádné daně. Bylo to možné hlavně proto, že jednotlivé obchody byly zanedbatelné a vzhledem k jejich množství pro finanční úřady jen těžko dohledatelné.

To se však teď mění. A nutno říct, že nová evropská směrnice, která bude adaptována i v České republice, na to jde poměrně šikovně. Donutí totiž samotné prodejní platformy, aby jednotlivé obchody i s osobními údaji prodejců hlásili finanční správě. Ta tak dostane mnohem více informací o tom, zda tu náhodou někdo neprovozuje určitý druh podnikání.

Foto: Shutterstock

Může to přijít hodně draho

Nutno říct, že pokud na tržištích sem tam něco prodáte, zřejmě nebudete mít žádné problémy. Takových transakcí je obrovské množství a úřady by tak měly i s novými daty problém je zpracovávat. Hlášení se tak bude týkat hlavně těch, kdo prodávají za více než 50 tisíc korun ročně.

Pokud se však tomu někdo věnuje, tuto hranici překoná poměrně hravě. A takových lidí je v Česku značné množství. Ti by nově ve vlastním zájmu měli z prodejů odvádět náležité daně, jinak jim vážně hrozí, že si na ně finanční úřad posvítí.

A to nemusí být nic příjemného. Kromě doměřené daně dostanete v případě kontroly pořádnou pokutu a ještě budete muset zaplatit úroky z dlužné částky. Zejména po zavedení kontrol se dají očekávat hodně úspěšné šťáry.

Kontroloři se totiž mohou podívat i dále do minulosti a vyměřit nedoplatky za řadu let zpětně. To by teoreticky mohlo být pro některé obchodníky, kteří si mysleli, že daně platit nemusí, doslova likvidační.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
1 rok

Já žasnu,za své vydělané peníze které jsou zdaněny si něco koupím.Pak to prodám a znovu budu platit daně?!Teď budu sprostá NASR.T!