Letošní topná sezóna bude zřejmě velmi náročná a komplikovaná. Po letech, kdy se dařilo domácnosti motivovat k přesunu k úspornějším a čistším zdrojů tepla, tentokrát zřejmě zažijeme návrat o řadu let nazpět.
Lidé končí s plynem
Řada lidí totiž už nemíní platit velké peníze za plyn nebo elektřinu na vytápění. Takové náklady se po velkém zdražování mohou vyšplhat na velké sumy. Například vytápění plynem v rodinném domku může přijít klidně na 140 tisíc korun. Takové peníze spousta lidí nemůže vydat.
Češi si nicméně dokáží poradit. Podle odhadů i výzkumů mnoho lidí tento podzim a zimu přejde zpět k tuhým palivům, jako je například dřevo nebo uhlí. I tyto komodity sice podražily, ale zdaleka ne takovým způsobem jako elektřina a plyn.
“Plynový kotel jsme si nainstalovali před pár lety. Nechtělo se mi do toho, ale dostali jsme na to dotaci. Navíc hrozili, že topení uhlím zakážou. Já už na to teď ale kašlu. Známý mi připojil zpět kotel na uhlí, takže já budu topit takhle a k plynu už mě nikdo vrátit se nepřinutí,” říká pan Mirek z Frýdku-Místku.
Není to jen tak
Podle odborníků se tomu na jednu stranu nelze příliš divit, protože lidé pouze reagují na aktuální situaci, kterou nikdo příliš neřeší, a tak se musí postarat sami o sobě. Na druhé straně však upozorňují, že je to hlavně z hlediska ekologie velký problém. Když v obci pár domů topí dřevem, je to už hodně znát. Vzniká nepříjemná zapáchající mlha, tedy smog. Lidé mají totiž tendenci spalovat prakticky vše, protože pak mají pocit, že šetří.
Tyto druhy vytápění jsou navíc mnohem rizikovější i z hlediska možného vzniku požárů, obzvlášť když domácnosti nemají patřičné revize na kotle, případně komíny.
Foto: Shutterstock