Bobkový list je oblíbené české koření. Jde o sušené listy vavřínu. V kulinářství i medicíně je oblíbený už po tisíciletí. Kromě jeho nezastupitelné role v omáčkách a polévkách se dá využít k mnoha dalším účelům.
Co bobkový list dokáže?
Bobkový list nám může nabídnout bílkoviny, vlákninu, vitamíny A, B, C, kyselinu listovou a z minerálů vápník, selen, měď, zinek, železo, hořčík a draslík. Snižuje hladinu krevního cukru, pomáhá při revmatu, artritidě a bolesti kloubů. Je dobrý na trávení a problémy s močovým měchýřem a játry. Působí preventivně proti rakovině plic a kůže.
Bobkový list v mouce
Lístek bobkového listu byste měli vložit do dózy s moukou nebo třeba i sušenými houbami. Působí totiž jako repelent proti potravinovým molům a dalším škůdcům, kteří rádi napadají dobroty ve spíži. Pokud vám volně vložený list v mouce vadí, můžete ho připevnit k víčku nebo zavěsit do dózy v plátěném či organzovém pytlíčku.
Odvar na bolest kloubů
Rozdrtíme pár bobkových listů a smícháme je s olivovým olejem. Směs naneseme na čistý kus látky, ideálně plátýnko nebo bavlnu, a několikrát během dne přikládáme na revmatismem postižené místo.
Sirup proti kašli
- 250 ml citronové šťávy
- 500 g cukru
- 15 bobkových listů
V citronové šťávě rozpustíme cukr a přidáme bobkové listy. Vaříme přibližně hodinku, dokud nevznikne hustá konzistence připomínající med. Pak bobkové listy vyjmeme a sirup přelijeme do skleněných uzavíratelných lahví. Skladujeme v chladničce, dávkujeme jednu lžičku denně.
Odvar k odstranění solí z těla
- 5 g bobkového listu
- 300 ml vody
Na 5-10 minut dáme vařit 5 g bobkového listu s 300 ml vody. Odvar přes noc necháme vylouhovat, pak přecedíme a po malých doušcích pijeme od ráno až do osmé večer. Za tři dny kúru opakujeme znovu, a za týden zase. Pak ještě naposledy za čtvrt roku. Tuto kúru nepodstupujte dlouhodobě, nevypijte příliš mnoho odvaru najednou a nezvyšujte dávky.
Foto: Shutterstock