Máte-li doma domácí mazlíčky, asi jste si všimli, že jejich srst zůstane nalepená na oblečení i po vytažení z pračky. Že ji praní, máchaní ani ždímání neodstraní. Odstranit ji dokáže sušička, ale pokud ji nemáte, na vypraném prádle vlasy a chlupy bohužel zůstanou. Stejně jako prach nebo rozdrobený papírový kapesník, který jste možná zapomněli vyndat z kapsy.
Zachrání vás statická elektřina
I pro ty z vás, kteří přesto s koupí sušičky nepočítají, existuje velmi jednoduché a hlavně levné řešení. Jmenuje se igelitový sáček. Tenhle obyčejný sáček vložíte do bubnu pračky doprostřed mezi oblečení a spustíte zvolený program. Až pračka dokončí svou práci a vy z ní vyndáte vyprané prádlo, budete velmi mile překvapeni. Oblečení bude nejen čisté, ale nebudou na něm žádná nadbytečná vlákna. A tenhle zázrak způsobí statická elektřina, která veškeré pevné nečistoty zachytí v igelitu.
Takže nejen že nebudete potřebovat tak častý zásah lepicího válečku, ale radost uděláte i filtru ve vaší pračce. Prodloužíte mu totiž životnost. Nepoužívejte ale tento trik v případě, že se chystáte prádlo v pračce vyvářet. Tak vysokou teplotu by plast s největší pravděpodobností nepřežil. Optimální je pro něj teplota do 40 °C. Také k těmto účelům nepoužívejte žádné reklamní tašky s barevným potiskem.
Věděly to už naše babičky
V obchodech prodávají míčky sloužící k zachycování chlupů a vláken z oblečení v pračce. Jednak už ale stojí nějaké peníze a také rychle ztrácejí účinnost. Plastový sáček máte zadarmo a funguje na 100%. Věděly to už naše babičky. Přišly na to ale vlastně náhodou, když v 70. letech sáčky praly, aby je mohly opakovaně používat.
I s touto chytrou vychytávkou byste ale měli filtr pračky čistit alespoň 1x za 3 měsíce. Ručně z něj odstranit všechny pevné částice a omýt jej pod tekoucí vodou. Pokud na něm zjistíte usazeniny z vodního kamene, namočte ho do roztoku octa s vodou v poměru 1:1. Nechte asi 15 minut působit a potom vydrhněte měkkým kartáčem.
Foto: Shutterstock