Zubní pasta se začala používat během 19. století. Do té doby si lidé čistili nebo spíš nečistili zuby vším možným. Vyzkoušeli cihlový prach, dřevěné uhlí či různé druhy kyselin. Dnes máme štěstí, protože čištění zubů nebylo nikdy v minulosti snadnější. Zubní pastu ale nemusíme používat pouze k čištění zubů, dá se z ní vytřískat nebo řekněme vymačkat mnohem, mnohem víc.
Japonský trik s pastou v mrazáku
Japonské hospodyňky objevily, že zubní pasta dokáže zbavit zápachu a oživit dřevěná kuchyňská prkénka. Zubní pastou naplníme formičky na led, které vložíme do mrazáku. Jakmile pasta zatuhne, ledové kostky vytáhneme a prkénko jimi potřeme.
Bílé pruhy na botách
Kdo nenosí bílé tenisky jako by nežil. A když už ne celé bílé, tak alespoň černé s bílým pruhem. Jenže ten trendy bílý gumový pruh se pěkně špatně čistí. A právě s tímto zapeklitým problémem nám pomůže zubní pasta. Naneseme na houbičku, vydrhneme, necháme chvíli působit, a nakonec opláchneme či otřeme. Pruh bude zářit jako nový.
Žehličky a kulmy na vlasy jako nové
Po čase užívání se na povrchu žehličky a kulmy na vlasy vytvoří špinavý povlak. Za to mohou produkty na vlasy jako jsou kondicionéry, masky, laky a suché šampony. Když destičky žehličky nebo kulmu potřeme zubní pastou, necháme působit a následně otřeme vlhkým hadrem, budou zase vonět a fungovat jak nové.
Cédéčka a dévédéčka bez škrábanců
Mělké škrábance na CD a DVD nosičích dokážeme zahladit zubní pastou. Tenkou vrstvu naneseme na lesklou stranu disku. Pomocí konečků prstů zubní pastu krouživými pohyby zevnitř ven jemně rozmažeme, pak opláchneme studenou vodou a osušíme.
Využití pro klavíristy
Klavírní klapky se poměrně rychle zašpiní a jejich čištění často nebývá jednoduché. Pokud jim potřebujeme vrátit jejich ztracený zářivý lesk, pomůže nám opět zubní pasta. Hadříkem se zubní pastou klapky očistíme, nakonec ještě utřeme čistým vlhkým hadrem.
Foto: Shutterstock