Kromě předpokládaného obsahu a toaletního papíru nepatří do záchodové mísy téměř nic. Dějte si pozor, co splachujete, můžete způsobit velkou škodu na potrubí. Jeho čištění nebo výměna je nákladnou záležitostí. Zjistěte, co rozhodně nepatří do záchodové mísy.
Pozor na zbytky z kuchyně
Úklid kuchyně je věcí, které je třeba věnovat se i několikrát denně, zejména v případě, že máte malé děti nebo si připravujete doma teplé obědy či večeře. Nejjednodušším způsobem, jak se zbavit kuchyňských zbytků, je spláchnout je do záchodové mísy. Předpokládáte, že velké ústí odpadní trubky zbytky jídel odvede neškodně do kanalizace. Jenže právě mastnota z jídel je tím, co poškozuje potrubí a ucpává jej. Na mastnotu v potrubí se následně naváží nečistoty a usazeniny a není snadné se ucpaného potrubí zbavit.
Nikdy nevylévejte olej
Vychladnutý olej z fritézy nebo pánve, společně s přesmaženými zbytky potravin. To je vůbec to nejhorší, čemu můžete odpadní trubky vystavit. Připravte si vhodnou nádobu, například kartonovou krabici od mléka, odstřihněte horní část a použitý olej sbírejte do nádoby. Následně jej vyhoďte do popelnice určené pro oleje.
Správná likvidace kuchyňského odpadu
Kuchyňský odpad patří do popelnice, některé druhy kuchyňského odpadu můžete vyhodit do bio popelnice. Kuchyňský odpad nepatří do potrubí ani v případě, že máte drtič odpadů umístěný u dřezu. Předcházíte tím i nechtěnému zápachu, který se bude z ucpaného potrubí linout.
Kapesník není papír
Spláchnutí toaletního papíru není totéž, jako spláchnutí papírové kuchyňské utěrky, kapesníků nebo snad vlhčeného ubrousku. Papíry mají jiné složení než toaletní papír, nerozpouští se a způsobují ucpávky v potrubí. Pozor si dejte i v případě, že do toaletní mísy odhazujete náplasti, odličovací tampony, hygienické tampony či různé vatičky a drobné předměty. Vše je cestou k ucpání potrubí a řešení bude vyžadovat mnohem delší čas než procházka s odpadem k popelnici. Samozřejmě bude i nákladnější.
Foto: Shutterstock