Cibule je chutná, levná a v kuchyni všestranně využitelná. Může se pochlubit širokou škálou vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších prospěšných živin. Pozitivně působí na naše srdce, reguluje cukr v krvi, snižuje riziko osteoporózy, a dokonce i některých druhů rakoviny.
Napomáhá zdravému trávení a je známá také pro své protizánětlivé účinky. Jak ve starověku, tak středověku byla velmi často lékaři předepisována k léčbě rozličných nemocí. Cibule je tedy prakticky zázračná, není divu, že o takový klenot nechceme přijít. Jak cibuli uskladnit, aby se nám nezkazila?
Řádně vysušit
První klíč je cibuli nechat dostatečně proschnout bezprostředně po sklizni. Cibule je třeba umístit na dobře větrané, ideálně i slunné místo, například na zahradu nebo verandu. Jakmile bude cibule řádně vysušená, můžeme ji připravit k uskladnění.
Vsaďte na papírové tašky a mouku
Jdeme na to. Dno přepravky či krabice (použít můžete dřevěnou, plastovou, ale klidně i kartonovou) vysteleme několika papírovými taškami či sáčky. Tím vytvoříme vrstvu, která bude pohlcovat možnou vlhkost. Cibule pak naskládáme na tuto vrstvu.
Dáváme si pozor, aby se zbytečně nedotýkaly, v tomto případě místem rozhodně nešetříme. Než každou cibuli uložíme na místo, jemně ji poprášíme mouku. Ta zabrání, aby vlhkost pronikla do cibule. Pokud máme cibulí hodně, navrstvíme na cibule další sáčky a pokračujeme stejnou metodou. V jedné přepravce tak může být mnohem více kusů.
Jak skladovat cibuli doma?
Většina z nás zřejmě nepotřebuje doma uskladnit desítky kil cibule, přesto i těch pár cibulí, které přes týden potřebujete na vaření, můžete skladovat dobře, nebo špatně. Cibuli se nejlépe daří na suchém, chladném, tmavém, větraném místě. Největším nepřítelem je vlhkost. Pokud daným podmínkám vyhovuje sklep, spíž nebo garáž, klidně skladujte tam. Určitě se snažte neponechat cibule v igelitových sáčcích, chybí jim totiž vzduch.
Foto: Shutterstock