Kartáček na zuby by měl mít každý z nás. Je to jeden ze základních prostředků naší hygieny. Jeho obměna by měla následovat maximálně po měsíci. Důvod je jednoduchý, dochází k poškození štětin a zároveň k množení bakterií. Jak ale správně recyklovat váš kartáček? Zbavte se ho ekologicky, nebo vyzkoušejte skvělé způsoby na jeho znovu použití.
Recyklace
Recyklace kartáčků může být složitá. V případě, že zvolíte klasickou plastovou variantu, vězte, že není složena pouze z plastu a není ho možné vcelku vyhodit do žluté popelnice. Zvolíte-li přírodní dřevěnou nebo bambusovou variantu, i zde musíte být obezřetní především kvůli štětinkám a metalickým úchytům hlavy.
Sterilizace
I když je ale průmyslová recyklace kartáčku prakticky nemožná, je, po skončení své běžné životnosti, ještě využitelný. Existuje totiž velké množství nápadů, jak mu vdechnete druhý život. Nejoblíbenější funkcí je čištění. Před tím, než se rozhodnete k jeho „předělaní”, ho nezapomeňte na několik minut ponořit do vroucí vody. Tím zajistíte jeho sterilizaci a zničíte bakterie, které se na něm mohly začít množit.
Úklid domácnosti
Toto je skutečně první a velmi oblíbená funkce použitých kartáčků. Díky malé hlavě dokážete vyčistit prakticky každou skulinku. Dostanete se i do rohů místností. Bez obav můžete používat i silnější čisticí prostředky, protože kartáček nepoškodí. Navíc máte každý měsíc nového pomocníka připraveného k použití. Nebaví-li vás ale mravenčí práce a chcete vyčistit celou místnost, zkuste použít skvělý trik.
Vyvrtaná díra
Práce s kartáčkem může být skutečně velmi zdlouhavá. Pokud se ale rozhodnete kartáček lehce předělat bude i vaše koupelna zářit během několika málo minut. A bez velké námahy. Jak na to? Nejprve uchopte kartáček za rukojeť a do jeho hlavice vyvrtejte pomocí vrtáku menší dírku. Následně do ní našroubujte delší šroub. Ten by neměl vykukovat ze štětin, ale měl by vyústit na straně, na které nejsou. Poté hlavu kartáčku uřízněte pilkou, využít můžete i nůžky na skelet. Takto připravený vrut upevněte v aku šroubováku a můžete začít čistit. Doporučujeme nižší otáčky. Uvidíte, že i silně zanesené spáry budou během chvíle doslova zářit.
Špína z nádobí
Použité kartáčky využijete i v kuchyni. Nemusíte si už kupovat žádné další pomůcky na čištění. Zužitkujete to, co již doma máte. Tím pomůžete nejen přírodě, ale i vaší peněžence. Efektivně tak umyjete nejen láhve, ale i připáleniny na grilu či na mřížce trouby. Pomoci vám dokáže i při čištění struhadla.
Foto: Shutterstock, zdroj: J´´ aime mes dents